MedyaFaresi MedyaFaresi

Bedelli askerlik olacak mı? Arınç noktayı koydu!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bedelli askerlik ile iddialara cevap verdi.

Eklenme: 04 Kasım 2013 19:02 - Güncelleme: 01 Nisan 2016 05:12

Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısında gazetecilerin sorduğu "Bedelli askerlikle ilgili yaş sınırıyla ve fiyatıyla ilgili yeni bir çalışma söz konusu olacak mı?" sorusuna "Bu kesinlikle doğru değil. Bedelli askerlik gündeme bile gelmedi. (Kızılcahamam’daki kamptan bahsediliyor) Dövizli askerlik başka bedelli askerlik başka bir şey. Bedelli Askerlik konusu Kızılcahamam’da konuşulmuş bir konu değil. Gündeme bile gelmedi. Her sene bedelli askerlik çıkacak bir durum yok. Bu geçtiğimiz yıl yapılan bir düzenlemeydi. Yakın bir zamanda bedelli askerlik düşünülmüyor" dedi.

AK PARTİLİ VEKİL HACI BAYRAM TÜRKOĞLU NE DEMİŞTİ?

Ak Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Twitter hesabından ’bedelli askerlik’ konusunda açıklamalarda bulundu.

Türkoğlu, Twitter’dan yaptığı açıklama;

"Bedelli askerlik ile ilgili Kızılcahamam’da başbakanımız ve hükümet yekililerimiz ile yürüttüğümüz istişareleri sizlerle paylaşıyorum.

1- Bedelli askelikte vatandaşların yaptıkları başvurular, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlere (bakaya kalanlar) oranla düşüktür.

2-Bedelli Askerliği talep edenlerle başvuranlar arasındaki büyük oran farkının en büyük sebebi; "BAŞVURU ŞARTLARI"dır..

3- Bedelli Askerlikte başvuru sayısının az, talebin ise çok olmasının sebebi olan bedeli askerliğe başvuru şartlarında düzenlemeye gerekir

4- Bedelli Askerlikte düzenleme yapılması gereken şartlardan birisi FİYAT, diğeri de YAŞ SINIRI’dır.

5- Bedelli Askerlikte yaş şartında en alt rakam olarak 25-28 yaş aralığı, başvuru oranının düşüklüğüne bakılırsa daha makul bir seviyededir.

6- Bedelli Askerlikte fiyat ya yaş sınırı alta indirilip sabit kalabilir ya da yaş sınırı ile beraber indirilebilir.

7- Yürüttüğümüz görüşmelerde bedelli askerliğin Mart ya da Nisan ayında torba yasa kapsamına alınacağına yönelik bir kanaat oluşmuştur.

8-İşyerini yeni açanların,hasta olan çocuk,eş,anne-babasına bakmakla yükümlü bulunanların mağduriyetinin giderilmesi zaruri bir hal almıştır

9- Bedelli askerlikte yaşa takılanların yaşadıkları problemlerin farkındayız. Yeni torba yasada bu hususun sıkı takipçisi olacağız."