MedyaFaresi MedyaFaresi

Baykal'dan şok sözler! ''Bunu ancak palyaçolar yapar!''

Partisinin grup toplantısında Başbakan'a yönelik ağır eleştirilerde bulunan CHP lideri Deniz Baykal, ilginç iddialarda bulundu.

Eklenme: 24 Kasım 2009 16:18 - Güncelleme: 19 Aralık 2015 22:18

İşte Baykal'ın konuşmasından satırbaşları:

Telefon dinleme bir karargahtan yapılıyor. İktidarı kullanan çevrenin kullandığı bir defakto karargahtır.

Adalet Bakanlığı niçin acaba aynı gerekçelerle başka kurumların dinleme yapmasını engellemeye çalışıyor. Kurumlar arasında ayrım yapmayı nası izah edecek. İşin hukuki tablosu bu.

15 ARAÇ CİRİT ATIYOR

Resmi dinleme sadece telefon dinleme olayı değil. Türkiye'de ortam dinlemesi var. 15 civarında araç Türkiye'de cirit atıyor. Kim biliyor neyi niçin dinlediklerini. Ceza Hukuk Dairesi'nin bir kararı var elimde. Adalet Bakanlığı baş müfettişliği dinlemeyi talep etmiş. Yasa diyor ki dinleyecek bu. Peki dinlenecek kim? Ama ne yazmış buraya. Şüphelinin kimliği: Faili meçhul. Ne oldu peki yasa çöktü mü? Faili meçhul bir kişi mi? Bu kararda 25 tane telefon numarası var. Kim istemiş Adalet Bakanlığı Müfettişliliği istemiş. Müfettişliğe talimatı kim veriyor. Adalet Bakanı veriyor. Bakan'a kim talimat veriyor?

Türkiye bunu seyrediyor. Kanunsuzluk var. Hukuksuzluk var. Kanunda süre dolacak ya. Süre yok. Alın size belge. Belge diyordunuz ya alın belge. Adalet Bakanlığı baş müfettişleri İstanbul'daki ceza mahkemesine başvuruyor. Ergenekon'dan bahsederek, şu yargı mensubunun şu 2 numarası dinlensin.

Sonra diyor ki; Kamuya açık yerlerin ve işyerlerinin teknik araçlarla izlenmesi ses veya görüntü kaydı alınması. Tablo çok açık. Yargıtay'ı dinlemekle kalmıyorsunuz, araçlarla da takip ettiriyorsunuz.

Gerçeğin ne olduğunu biliyoruz. Söylenen sözün ne anlamda söylendiğini, kimin iyi kimin kötü niyetli olduğunu biliyoruz. Buna rağmen bu kampanyanın sürdüğünü görüyoruz.

Geçmişte yaşanan acı olaylar vardır. Izdıraplar vardır. İnsanların maruz kaldıkları haksızlıklar vardır. Her toplumun tarihinde bunlar vardır. Evrensel bir gerçektir. Böyle olaylar karşısında aklı başın ülkeler, devlet adamları toplumun hissiyatına saygı göstererek, birbirlerini suçlayacak, isyan ettirecek olaylara mahal vermez.

Bu acıları, ızdırapları kendi gümrük olayları için istismar etmeye kalkışmaz. Böylesi bir örnek dünyanın neresinde var. Hiçbir yerde yok.

İnsanlığın bugün geldiği noktada çok ağır bedellerin ödendiği, inançlarına, kişiliklerine büyük saldırılarla geldiği bir gerçek. Herkesin kimliğine saygı göstererek yaşamaya çalışıyoruz.

DERSİM KRİZİ

Türkiye Dersim'i konuşuyor. Sadece dersin değil ki. Yozgat'ta, Bolu'da isyanlar var, bir sürü isyanlar var. Bu durum kimliğe saldırı, etnik saldırı olarak düşünülmemeli.

Herkes kendi konumunu korumaya çalışıyor, otoritesini korumaya çalışıyor. Kolay bir dönüşüm değil. Yüzyıllık alışkanlıklar var. Bunları kimse bir mezhep tartışmasının, kimlik tartışmasının içine sürüklemeye kalkmasın. Olay bu değil. Başbakan ve başkalarının kullanmaya çalıştığı bu olay öyle değildir.

El Beşir'in 300 bin kişiyi öldürme katliamına "katliam" değildir diyen sen nasıl olur da, 62 yıl önce yaşanmış yüreğimizi kanatan o acı olaylar için böyle demeyi, bu sözleri nasıl içine, beynine, yüreğine sindirebilirsin. Ayıp olan bu. Yanlış olan bu.

Aleviler'den sana hayır yok, başka kapıya Başbakan.

Üzüntü verici olan bir Başbakan'ın bu manzara içinde olmasıdır. Kendisini buna layık görebilmiş olmasıdır. Biz acılarımızı yüreklerimize gömüyoruz. Aleviler bir günden bir güne böyle bir istismarın içine girdiler mi? Onlar incinsen de incitme diyor.

Bunu milletimiz gördü. Bu kampanyaya aklı başında kimse alet olmayacaktır. Biz bu konuda yıllardır samimiyetimizi ortaya koymuşuz. Hiçbir sarsılmayı kırılmayı gerçekleştiremeyecektir. Hz. Muhammed'i Hz. Ali'den ayırmak mümkün değildir. Hz. Ali'yi Mustafa Kemal'dan ayırmak mümkün değildir.

Bu beraberlik Türkiye'nin temelidir. Bu zinciri kimsenin kırması mümkün değildir.

Bunları yaşadık, bu üzüntüleri hep birlikte yaşadık. Milletimiz bunları en doğru şekikde değerlendirecek, değerlendiriyor. Böyle oyunların daima CHP'ye yönelik olarak sıkıştıkları zaman tezgahladıklarını biliyoruz. Kimse merak etmesin, bize zarar veremeyecektir.

Başbakan'a sorumluluğunu idrak etmeyi tavsiye ediyorum. Çok yanlış söylemlerin içine düştü. Bu olayların içinde yer alan insanları kahramanmış gibi göstermeye çalıştı. Sıkışınca CHP'ye saldırdı.  Demek ki Başbakan'ın sıkıştığı zaman gözden çıkaramayacağı hiçbir değer yoktur.

CHP'nin görüşleri çok net. 20 yıldır tutarlı bir siyasi çizgiyi götürüyoruz. Kimlik konusuna, dil konusuna yönelik anlayışımızı 20 seneden beri sürdürüyoruz.

CHP'nin söylediği çok açık. Biz birbirinden farklı kimliklere sahip olabiliriz. Herkes etnik kimliğini özgürce yaşabilir. Bunu engelleyen yasalar kaldırılmalıdır. 20 yıldır önce teklifi vermişiz, Kürtçe yasaklanmamalı demişiz. Başımla beraber. Neysen o. Senin kimliğin senin en büyük şanındır.

Devlet de buna saygı göstermek zorundadır. 20 yıl önce demişiz ki devlet buna karışmayacak. Etnik kimliğine karışmayacak. Uzak duracak. Herkesin kimliği inancı kendine. 20 yıl önce bunu demişiz.

Birileri ayrıştırmak için uğraşabilir. Devlet düzeninde kabul et, adım at diyebilir. Sen işte onlarla işbirliği yaptığın anda olay bu boyutlara gelir. Toplum kendisi örgütlensin, ama sen devleti karıştırma. Milli eğitim deniliyor, etnik eğitim deniliyor mu?

Bölücülüğü, ayrımcılığı bir politika haline getirmeye başlarsan tepkiye maruz kalırsın. İlk defa bir iktidar etnik ayrımcılığı eğitime sokuyor. Sen PKK'nın taleplerine yaklaşıyorsun. Kaynaştıracaksan o bölgelerde iş imkanı kur, çocukları okut.

Türkiye vatandaşı olan herkese biz her alanda kendimiz için ne talep ediyorsak o hakları, imkanları onlara da tanımak gerektiğine inanıyoruz. Kimseyi itmeyelim, dışarı yönlendirmeyelim istiyoruz. Kaynaştıralım istiyoruz.

Kimseyi Türkiye'nin dışına yönlendirmek istemiyoruz.  Hepimiz bir milletiz.

BAŞBAKAN TUZAĞA DÜŞTÜ

Şimdi Başbakan tuzağa düşmüştür. PKK tuzağına düşmüştür. İzmir'de çok acı olaylar yaşandı çok üzüldük. Başbakan, PKK bayrağını açrsan böyle olur diyor. Sen önce kafanda netleştir, listeyi ver de öğrenelim. Türkiye'nin her yerinde PKK bayrağı açılmıyor mu? Bu cesareti senden almıyorlar mı? Emniyet güçlerinin gözü önünde PKK bayraklarıyla dolaşmıyorlar mı?

Buna göz yuman sensin. Şimdi diyor ki bayrak açma. Açtırma o zaman! Başbakan tutarsız. Hem PKK atına binecek hem de Türkiye'nin mili bütünlük atına binecek. Bu ancak sirkler de olur bunu palyaçolar yapar. Tercihini yap. PKK'la mı milletle mi berabersin.

Başbakan Türkiye'yi bölmektedir. İzmir'de iyice anlaşıldı bu durum. Türkiye'yi bu psikoza kim soktu. Türkiye'yi dağıtıp parçalıyorsun. Bu tartışmaları ateşleyen kim, Türkiye'yi kutuplaştıran kim?

Daha bu tartışmalar yokken biz Diyarbakır'daydık. Otobüslerimiz taşlandı. Ne şikayet ettik, ne istismar ettik. Bunu Türkiye'nin aşması gereken bir durumdur dedik sustuk.

Sen Başbakansın, herkesin hayatını güvence altına almakla yükümlüsün. İşin niteliği, boyutu değişiyor.

Başbakan'ın o konuşmalarında çok şaşırtıcı bulduğum bir nokta. Şehit analarının gözyaşları dinsin lafı için konuştu. Olmadı Başbakan ne olur. Bu çocuk işini açma konuşma milleti tahrik etme. Ne demek istiyorsun. Herkes çocuğunu askere gönderiyor. Şerefiyle gönderiyor. Herkesin çocuğunun hesabını soracak durumda mısın sen?

Başbakan'a yakışıyor mu bunu sormak. Yaşanan olaylar gerçekten çok acıdır. Başbakan çok üzüntü verici bir tablo vermiştir. Ama öyle anlaşılıyor ki Türkiye'yi karıştırmaya başladı. Gerçeği umarım Başbakan'ı yeniden bir değerlendirme yapmasını gerektirir. Bu onun için de hayırlı olacaktır. Etnik kimliklerle oynamamasını tavsiye ediyorum, hukuka girmesini tavsiye ediyorum. İnşallah değerlendirir.