MedyaFaresi MedyaFaresi

Baykal'dan Kevin Costner'a tepki! 'Kimsin kardeşim artistliğini yap!'

CHP Lideri Baykal, aktör Kevin Costner'ın \"Açılımı destekliyorum\" sözlerine, sert çıktı. İşte o sözler.

Eklenme: 27 Eylül 2009 04:32 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 03:22

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, demokratik açılım konusunda iktidara eleştirdi ve "Açılım konusunda AKP iktidarı Hoolywood artistlerinlerinden medet umar hale gelmiştir" dedi. Aktör Kevin Costner'a, "Sen kimsin kardeşim" diye seslenen Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dil konusundaki tavrını da eleştirdi. Baykal, 5'inci Uluslararası Kalecik Festivali'nin açılışında şunları söyledi:

Resmi dile rakip olmaz

Bir kişinin soyu, sopu, aşireti, ırkı ve etnik kimliği farklı olabilir. Ama biz hepimiz, ortak dilin etrafında birlik ve beraberlik kurmalıyız. Onu sahiplenmek en önemli işimizdir. Bu, ülke için en büyük değerdir. Bugün Başbakan ne yapıyor? Dil birliğinin etrafında çatışma başlatıyor. Devletin görevi, resmi dilini herkese öğretmek, anlatmak ve onun gelişip, güçlenmesine yardımcı olmaktır. Devlet, bir başka dili kabul ederek, 'ana dil' diyerek devletin resmi diline rakip gösterme adına gayret gösterme konumunda değildir, olmamalıdır. Türkiye'nin resmi dili Türkçe'dir ve Türkçe kalacaktır.

Açılımlar sorun çözmüyor

Kürt açılımı, Ermeni açılımı siz bunlardan bir anlam çıkartıyor musunuz? Bunlar sizin hangi sorununuzu çözüyor? İşe yarar bir tarafı var mı? Bu bizim birliğimizi, beraberliğimizi sarsmanın ötesinde bir anlam taşıyor olabilir mi? Başbakan iki aydır işi gücü bıraktı, bu işi konuşuyor. İşsizliği, yolsuzluğu, ekonomik sıkıntıyı ve yatırım yapılmamasını bıraktı şimdi açılım yapılarak, bizi birbirimize düşürüyor.

Hollywood artisti buldular

Açılım çalışmaları konusunda, Başbakan gerçekleri halktan gizliyor. Kafasında bir proje var da birden söylersek millet tepki gösterir, yavaş yavaş kabul ettirelim, düşüncesinde. Başbakan'ın görevi milleti aldatmak mıdır? Bu olayı sevimli göstermek için Hollywood'dan bir artist bulmuşlar. Nasıl ikna etmişseler, adam çıkmış, 'Ben bu açılımı destekliyorum' diyor. Sen neden Türkiye'nin iç işlerine karışıyorsun? Sen çık artistliğini yap. Bula bula seni mi buldular, Kalecikli bilmiyor da Hollywood artisti mi biliyor. Önüne harita koysan inanın 'Şırnak nerede' diye sorsan bulamaz. Sen kimsin kardeşim, neyi biliyorsun da konuşuyorsun?

Kalben selam

Kalecİk Festivali'ne CHP Lideri Baykal'la birlikte CHP Genel Sekreteri Önder Sav, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, CHP TBMM Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Ankara Milletvekilleri Nesrin Baytok, Tekin Bingöl, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile çok sayıda yerli ve yabancı konuk katıldı. Baykal, festivale katılanların selamına elini kalbinin üstüne götürüp selamlayarak karşılık verdi.