MedyaFaresi MedyaFaresi

Baykal’a göre Kürdistan’a karşı askeri seçenek çare olmaz

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki (KBY) referandumun ardından gündeme getirilen askeri seçeneğin çare olmayacağını söyledi.

Eklenme: 28 Eylül 2017 09:26 - Güncelleme: 28 Eylül 2017 10:53

İzmir’deki Adnan Menderes Havalimanı’nda gazetecilere konuşan Baykal, Irak’ın parçalanma sürecinden bahsederek, şimdi yeni bir aşamada olunduğunu ifade etti.

 Bölgenin dinamiklerinin ‘büyük güçlerin planlar ve hesapları doğrultusunda’ yeniden şekillendiğini dile getiren Baykal, “Her aşamada bunu gördük. Yaşanan olaylar nda budur. Olayları değerlendirirken hiçbir şekilde hataya yer yoktur, olmamalıdır” dedi.

‘Askeri seçenek çare değil’
CHP’li vekil, bölgede yaşayan toplumların kendi özlemlerinin de olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi: “Dilekleri var. Yaşama geçirmek istiyorlar. Özlemlerin ötesinde arka plan var. Bunu anlamak lazım. Büyük başka plan var. O plana alet olmadan, bölgenin dengesini gözönünde bulundurarak bölge ülkeleriyle uyumlu ve işbirliği içinde yaklaşmaktan başka çare yoktur.

Ne askeri yöntemle, ‘Asarız, keseriz’ çare olur, ne de sürece teslim olmak bana da bir şeyler düşer deyip beklenmelidir. Yapılması gereken bölgedeki yaşayan toplumların kendi aralarında ciddi bir diyalog ve anlayışı, birliğini geliştirmektir. Nüfus yapısını değiştirmekten vazgeçmektedir. İşbirliğinin temel şartı, bazı bölgelerdeki nüfusu oldu bittilerle büyük devletlerin desteklerinden güç alıp, etnik temizlemekten uzak durulması lazım.

Bu konuda anlayış birliğine girdikten sonra herkesin özlemleri, istekleri, benzer talepleriyle uyum içinde bölgeyi sarsmadan çözüm bulunabilir.”

KBY’deki referanduma başından bu yana karşı çıkan Türkiye, belirli şartlarda askeri seçeneğin masada olduğunu duyurmuştu.