MedyaFaresi MedyaFaresi

Baykal sert çıktı! ''Damadının şirketlerini değil, işçileri düşün!''

CHP lideri Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında konuştu. Başbakan Erdoğan'a yüklenen Baykal bakın neler dedi

Eklenme: 02 Şubat 2010 14:36 - Güncelleme: 19 Aralık 2015 04:16

İşte Baykal'ın konuşmalarından satır başları:

DENİZ FENERİ İDDİANAMESİ NEREDE

Deniz Feneri olayını hatırlıyor musunuz. Bizim baskımız ve zorlamamızla getirdiğimiz dosyalara baktığımızda 1 yıl önce zorla dosya geldi. İddianame hazırlandı mı peki? İddianame hazırlanmadı.

Almanlar bunların hepsini halletti. Yargıladı. Hükmü verdi. Türkiye'ye her türlü belgeyi aktardılar. Esas sorumlular orada dediler. Dosya bir türlü gelmedi. İddianame hazırlanmadı bir türlü. İddianame olsa savcı ne talep ediyor öğreneceğiz. Ne karışık işmiş bu?

BAZI ÖZEL ŞİRKETLERE RESMİ ŞİRKET MUAMELESİ

PKK davası daha kısa sürmüştü. Ne yatıyor bunun altında. Yargının özeni dikkati mi yatıyor? İnşallah o yatıyordur. Yoksa "Aman başımız iş açmayalım. Burada yargılananlar başbakanın yakını. Geciktirelim" mi geçiyor bunun altında.

Herkes bunu düşünüyor ama söyleyemiyor. Ama ben söylerim. Benim görevim bu. Türkiye'de karanlık bir dönem yaşandı. Ekonomi temel kuralları bir kenara atılarak yürütülmeye çalışıldı. Bazı özel şirketler resmi şirket muamelesi görüyorlar.

Devlet kaynakları medya grupları satın alındı. Bunun altında başbakanın bilgisi yoktur diyebilir miyiz?

EMEKLİLERE SAHİP ÇIKILMALI

Yaşanan sıkıntılar ortada. Türkiye artık yeni bir döneme girecek. Millet de kararını verdi. Yeni iktidar döneminde biz ne yapacağız diye sorduk ve cevabını verdi. Sayın Başbakan da bu cevaplardan çok rahatsız olmuş görülüyor.

Ne demişti, yeni Türkiye ortamında bir şeyler değişecek dedik. Bunu başında emeklilerin konumu olacaktır.  Çünkü demiştik emekliler Türkiye'de yaşanan sorunların aşılması konusunda çok özel bir noktadadır. Emekliler halkımıza yapılacak desteğin en uygun kanalıdır.

DAMADININ ŞİRKETLERİNİ DÜŞÜNECEĞİNE...

Emeklilere yapılacak destek sadece onlara değil, işsiz kalan çocuğuna, onlardan medet uman ailelere destek olmaktır. Bugün emeklilerin etrafında işini kaybetmiş gelinler damatlar çocuklar torunlar vardır. Herkes o emeklilere özlemle bakmaktadırlar. O insanları boynu bükük bırakmaya kimsenin hakkı yoktur. 

Bu bizim temel tercihimizdir. Bu duyarlılığı iktidara taşımak lazım. İktidar damadının başında olduğu devlet bankasından kredi alarak satın aldığı şirketleri düşünmek zorunda değildir artık. Gün olacak iktidar değişecek ve o iktidar yüzünü işçiye emekliye dönecektir.

 

Etiketler : deniz baykal