MedyaFaresi MedyaFaresi

Baykal Cübbeli'yi neden aradı? Bu da cemaat açılımı mı?

Çarşaf açılımı ile muhafazakar tabana mesaj veren CHP lideri Deniz Baykal, Cübbeli Ahmet Hoca'ya telefon etmiş

Eklenme: 04 Şubat 2010 11:35 - Güncelleme: 06 Nisan 2016 01:10

Yeni Şafak'ın haberine göre; CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 3 ay önce kalp damarına stent takılan İsmail Ağa cemaatinin önde gelen isimlerinden Ahmet Mahmut Ünlü'yü (Cüppeli Ahmet Hoca) arayarak geçmiş olsun dileklerinde bulunduğu ortaya çıktı.

Cemaatlere karşı sert duruşuyla bilinen CHP lideri Deniz Baykal'ın bu jesti "CHP'nin Çarşamba açılımı' açılımı olarak yorumlandı. CHP 29 Mart yerel seçimlerinden önce de çarşaf açılımını gerçekleştirmiş, ancak seçimlerden sonra rafa kaldırmıştı. Baykal, çarşaf ve türbanlı kadınlara parti rozeti takarak, tüm kesimlerin partisi olduklarının mesajını vermişti.

SOL ÖLDÜ SAĞA GİDİYORUZ

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde ODTÜ Mezunlar Derneği'nin düzenlediği bir etkinlikte yaptığı açıklamada da Türkiye'de solun öldüğünü ve sağa hareket ettiklerini söylemişti. Siyasi parti için başarı kriterinin iktidara gelmek olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bunun için de siyasi parti üyelerinin militanlaşması gerektiğini söylemişti. Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de CHP dışındaki sol öldü. Sol yok, sağımız güçlü bu yüzden sağa doğru gidiyoruz. Çünkü oy alacağız, kimden alacağız' diye konuştu.

Çarşaftan sonra Çarşamba açılımı

Deniz Baykal, CHP 29 Mart 2009'da yapılan yerel seçimlerde de partisinin Eyüp ilçe teşkilatında bazı çarşaflı vatandaşların basın önünde partiye katılım töreninde katılmış ve kameralar önünde kadınlara CHP rozeti takmıştı. CHP lideri, Sultanahmet Camii eski imamı Osman Nuri Bedir'i de de yerel seçimlerde AK Parti'nin kalelerinden Sultanbeyli İlçesi'nde belediye başkan adayı olarak gösterilmişti.