MedyaFaresi MedyaFaresi

Başsavcı'dan CHP'ye uyarı! Tüzük değişikliğini uygulayın!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP'ye ''Tüzük değişikliği yürürlükte uygulayın'' uyarısında bulundu.

Eklenme: 27 Ekim 2010 08:40 - Güncelleme: 07 Mart 2016 20:38
YARGITAY Cumhuriyet Başsacılığı CHP'yi tüzük değişikliği konusunda son kez uyardı. Başsavcılığın CHP'ye gönderdiği uyarı yazısında, 2008'deki tüzük değişikliğinin son kurultayda ertelenmesinin yanlış olduğu vurgulandı. Yazıda, tüzük değişikliklerinin yürürlükte olduğunu belirtilerek "Tüzük değişikliğini uygulayın aksi taktirde partiye ihtar verilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne dava açacağım" denildi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkan seçildiği son kurultayda yapılmayan tüzük değişikliği için CHP'nin iki formül üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Buna göre Kılıçdaroğlu kurultay toplayarak tüzük değişikliğine gidebilir. İkinci formül ise Parti Meclisi kararıyla tüzük değişikliğihayata geçirmek olarak gösteriliyor. Bu çerçevede tüzük değişikliği yapılarak şu andaki MYK yeniden düzenlenecek. Böylelikle PM'-den 13 genel başkan yardımcısı ve bir genel sekreter seçilecek, mevcut 20 üyeli MYK da 13 genel başkan yardımcısı ve genel sekreterden oluşacak. CHP'de son karar, hukukçu kurmayların 15 gün içinde oluşturacakları dosyaya bağlı olarak şekilenecek.

Kurultay toplamadan çözeceğiz

Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay, Başsavcılığın talebinin yerine getirilmesi halinde kurultaya gerek kalmayacağını söyledi. Okay, VATAN'a "Tüzüğü uygulayın diyor. 15 gün içinde uygulama yapılırsa başkaca bir işleme gerek kalmaksızın talep yerine gelmiş olur" dedi. Uyarı yazısının dün akşam üzeri geldiğini belirten Okay, yeni MYK seçileceğini belirterek "Bu bildirim olabileceğini düşündüğümüz alternatiflerden biriydi. Gereği yapılır" diye konuştu.