MedyaFaresi MedyaFaresi

Basına sansür geliyor diyenler yalan söylüyor!

Star gazetesi yazarı Yiğit Bulut, AKP'nin basına sansür getireceği yönündeki haberlere itiraz etti. İşte o tartışılacak yazı...

Eklenme: 15 Temmuz 2012 09:47 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 09:08

Milliyet ve diğerleri ne yapmaya çalışıyor?

Cuma günü Milliyet gazetesinin sürmanşetini görenler ve özellikle detayı okumayanlar DEHŞETE kapıldılar! Habere göre AK Parti Türkiye'de Basın özgürlüğünü kısıtlamak için adım atmış ve ilk girişim de yapılmıştı...
 
Bu haber sonrası Cumartesi günü birçok "kurma kollu" basın organında da aynı haberin, daha da çarpıtılarak ele alındığını, aynen daha önce ortaya atılan "internete sansür" mantığı içinde konunun "uç noktalara" çekildiğini gördük!

Sevgili dostlar, yapılmış kesin bir düzenleme olmamakla birlikte üstünde tartışılan "cümleler de" asla iddia edildiği gibi değil. Tam tersi basının dinamiklerini "olması gerektiği" yere getirebilecek, bireyi koruyacak ve özgürlüklerin sınırlarını belirleyerek genişletecek bir "düşünce"! 
 
Bakın "sansür-bitirilen özgürlük-faşizm" diye yaygara yaptıkları metinde neler var; "...Basın hürriyeti milli güvenliğin, kamu düzeninin, genel ahlakın, başkalarının haklarının, özel veya aile hayatının korunması, suçların önlenmesi, yargının bağımsızlık ve tarafsızlığının sağlanması, savaş kışkırtıcılığının, her türlü ayrımcılık, düşmanlık veya kin ve nefret savunuculuğunun engellenmesi amaçlarıyla sınırlanabilir"... 
 
Şimdi elinizi vicdanınıza koyun ve "özgürlüğümüzü elimizden alıyorlar" yaygarası kopardıkları "üstünde düşünülen" yukarıdaki metine bir bakın! Şunu da lütfen unutmayın; özgürlük başkalarının özgürlüğünün sınırlarına kadardır!

Sonuç: Aile hayatını, bireyin haklarını, Yargı bağımsızlığını, tarafsızlığı koruyalım, basın yoluyla ayrımcılığı engelleyelim vurgusu yapan cümlelerle mi BASIN SANSÜR ALTINA ALINIYOR! Ne yapalım, bırakalım basın "bireyi, aileyi, özel hayatı" istediği gibi linç mi etsin! Bırakalım YARGI bağımsızlığını ortadan kaldırıp Yargılama süreçlerine dahil mi olsun! Ayrımcılık mı pompalasın! Bu mu sizin ÖZGÜR BASIN anlayışınız-Özgürlük kavramınız!

Son söz: Bu ülkede basın, bireyleri, aileleri, özel hayatları istediği gibi "harcadı", rating-tiraj uğruna üstünde tepindi ve hep "özgürlük kavramına" sığındı! Bu düzenleme yapılırsa bu kirli dönem kapanacak ve "herkes bireye karşı sınırını" bilecek! Bir ülkede amaç bireyi korumak, bireyin özgürlüğünü arttırmaktır, bireyi basına veya diğer güç odaklarına linç ettirmek değil! Bu düzenlemeyi bir basın mensubu olarak destekliyorum, umarım gerçekleşir!

Not: Bu ülkede medya baronları Başbakanları hatta Cumhurbaşkanlarını ve vatandaşı istedikleri gibi yıllarca linç ettiler kimse birşey yapamadı! Anayasa önünde "medya baronu da" ülkenin en uzak köşesindeki "vatandaş da" eşittir ve güçleri de prensip olarak "aynı olmalıdır"! Yıllarca OLMADI, son yıllarda oluyor ve daha iyisi de olacak! Her alandaki bütün baronlar "Anayasal düzene" ve en önemlisi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin en değerli "yapı taşı" olan BİREY'e saygı göstermeyi öğrenecek! YA ÖĞRENECEK! Ya da öğrenene kadar epey zahmet çekecekler!

YİĞİT BULUT/ STAR