MedyaFaresi MedyaFaresi

Başına 4 milyon ödül konmuştu: Salih Müslim Türkiye'ye iade edilecek mi?

Terör örgütü PYD/PKK’nın kırmızı bültenle aranan eski eş başkanı Salih Müslim, Çekya’nın başkenti Prag’da yakalandı. Diplomatik kaynaklar Müslim'in Türkiye'nin talebi üzerine yakalandığını belirtti.

Eklenme: 25 Şubat 2018 13:28 - Güncelleme: 25 Şubat 2018 13:30

Türkiye tarafından  kırmızı bülten talebi ile aranan  terör örgütü PYD/PKK'nın eski eş başkanı Salih Müslim'in, Çekya'nın başkenti Prag'da yakalandı. Çekya İnterpol Birimi, Müslim'in 24 Şubat'ta Prag'da Türkiye'nin  talebi ve ilettiği yakalama emirlerine istinaden gözaltına alındığını Türk  makamlarına bildirdi.

Çekya makamları, Müslim'in çıkarılacağı mahkeme tarafından tutuklanıp  tutuklanmayacağına karar verileceğini, bu kararın da Türk tarafına ivedilikle  iletileceğini kaydetti. Aynı makamlar Türkiye'den, Müslim'in iadesi için gerekli  evrakın kendilerine ivedilikle iletilmesini istedi.

Diplomatik kaynaklar Müslim'in Türkiye'nin talebi üzerine yakalandığını belirtti. İade talebi kısa sürede iletilecek.  Emniyet yetkilileri, Müslim'in iadesine yönelik idari işlemlerin  başlatılabilmesi için Adalet Bakanlığı ile de irtibata geçti.  

Müslim geçtiğimiz günlerde Belçika'nın başkenti Brüksel'de ortaya çıkmıştı. İki gün önce de Çekya'da toplantı yaptığı belirlenmişti. Ankara konuyla ilgili olarak teyakkuz halinde. Temaslar ve girişimler devam ediyor. Türkiye ile Çekya arasında doğrudan bir suçluların iadesi anlaşması bulunmuyor ancak iki ülke Avrupa'nın söz konusu anlaşmasına taraf. İade talebini Türkiye'nin Çekya'ya iletmesi bekleniyor. 

İçişleri Bakanlığı'nın terör suçlarından arananların yer aldığı kırmızı listeye 44, mavi listeye 26, yeşil listeye 34, turuncu listeye 37, gri listeye 89 yeni isim eklenmiş ve 4 milyon TL ödüllü kırmızı listeye eklenenler arasında terör örgütü PYD’nin eski lideri Salih Müslim de yer almıştı.

Terör örgütü PYD/PKK elebaşlarından Salih Müslim'in, Afrin'deki terör hedeflerine yönelik başlatılan Zeytin Dalı harekatını karalamak için sosyal medyadan "Sivil katliamı yapılıyor" iddiasıyla Esad rejiminin Doğu Guta'da vurduğu çocukların fotoğrafını paylaştığı ortaya çıkmıştı.13 Şubat'ta Müslim için kırmızı bülten çıkarılmıştı.