MedyaFaresi MedyaFaresi

Başbuğ'un gönlündeki koalisyon

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, "Ümit ediyorum en kısa zamanda ülke sorunları ile başa çıkacak bir koalisyon hükümeti kurulur" dedi.

Eklenme: 19 Temmuz 2015 09:25 - Güncelleme: 29 Mart 2016 23:42

Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ, imza gününde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Benim de halkımızın büyük çoğunluğunun da aynı yönde beklentisi var. Ümit ediyorum en kısa zamanda ülke sorunları ile başa çıkacak bir koalisyon hükümeti kurulur." açıklamasında bulundu.

Bayramı Bodrum İlçesi'ndeki yazlığında geçiren Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, bugün Turgutreis D-Marin Marina'daki D-Way Kitabevi'nde, 'Suçlamalara Karşı Gerçekler', 'Ermeni Suçlamaları ve Gerçekleri', '20. Yüzyılda En Büyük Lider Atatürk' isimli kitaplarını imzaladı.

Saat 18.00'deki imza günü öncesinde aldıkları kitaplarını imzalatmak isteyenler kuyruk oluşturdu. Kitaplarını imzalatanlardan bazıları Başbuğ ile selfie de çekti.

"DEMOKRASİLERDE ÖNEMLİ OLAN ÇOĞULCULUK"

Kitaplarını imzalamadan önce basın mensuplarına açıklamalarda da bulunan İlker Başbuğ, geçen 7 Haziran'daki genel seçiminde ortaya çıkan tablonun tek başına bir partinin iktidara gelmesine olanak sağlamadığını söyledi. Demokraside önemli olanın çoğulculuk olduğunu belirten Başbuğ, "Hatta bazen derler ki 'Çoğunluk bazen demokrasinin düşmanı da olabilir.' Çoğulculuk tabiki demokrasilerde en çok arzu edilen, varılması istenen bir nokta. Bu açıdan baktığımız zaman zaten ortaya çıkan tablo tek başına bir partiyi iktidara getirmiyor. Bir koalisyon hükümetinin gerekliliğini bizlere gösteriyor.

"GÖNLÜM KOALİSYON HÜKÜMETİNDEN YANA"

Koalisyon hükümetleri uzlaşma ile olur. Bu bir açıdan da çoğulculuğun gerçekleşmesi anlamına gelir. Dolayısıyla ben koalisyon hükümetlerinden korkulmaması gerektiğini düşünüyorum. Hatta ülke yararına daha olumlu sonuçlar doğuracağını düşünüyorum. Benim de halkımızın büyük çoğunluğunun da aynı yönde beklentisi var. Ümit ediyorum en kısa zamanda ülke sorunları ile başa çıkacak bir koalisyon hükümeti kurulur" dedi.

SURİYE KONUSU

İlker Başbuğ, kişisel arzusunun gerçek bir koalisyon hükümetinin kurulması yönünde olduğunu da vurguladı. Suriye konusuna değinen Başbuğ, bugünlerde bu konunun gündemde çok fazla olmadığının altını çizip, "Suriye konusunda karar verecek olan yeni kurulacak hükümet olacaktır. Sorunlar TBMM'de görüşülüp, çözüm bulunmalı. Özellikle, Suriye hudutumuzdaki gelişmelerden kaygı duyuyoruz.

"YENİ HÜKÜMETE TEZKERE YETKİSİ..."

Meclis kuruldu, güvenoyu görüşmelerinde muhtemelen en temel sorun olarak Suriye konusu da görüşülecek. Mecliste bu konu tartışılmalı ve çıkacak sonuca göre hareket edilmeli. Aslında bir tezkere var şu anda. Türkiye Cumhuriyeti'nin milli menfaatleri neyi gerektiriyorsa yeni meclis bu kararı vermeli. Yeni hükümete bu konuda yetki verilmeli" diye konuştu.