MedyaFaresi MedyaFaresi

Başbuğ: Düşman ülke askeri gibi davrandılar!

“Ergenekon”un Yargıtay'da görülen temyiz davasında 2. duruşma bu sabah başladı. Duruşmada ilk savunmayı yapan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ oldu. Başbuğ girişte savunmasını soran gazetecilere "Savunma değil taarruz diyelim" dedi.

Eklenme: 07 Ekim 2015 10:52 - Güncelleme: 07 Nisan 2016 15:14

İlker Başbuğ, Ergenekon Davası kapsamında Yargıtay'da ifade veriyor. George W. Bush yönetimi ve dönemin AK Parti iktidarını suçlayan İlker Başbuğ ifadesinde, “TSK'ya karşı oynanan oyunun arkasında kimler vardır? George W. Bush yönetimi, TSK'ya karşı oynanan oyunu desteklemiştir. Siyasi iktidar ise, ‘Ne istediler de vermedik’ ve ‘aldatıldık’ ifadeleri ile Cemaate gerekli desteği verdiklerini açıkça belirtmiştir” dedi.

BEN NEDEN YARGITAY'DAYIM?

PKK terör örgütünün eylemleri, Suruç saldırısından hemen sonra beklenmedik şekilde başladı. Daha önce yaşanmamış seviyede devam ediyor. Her gün şehitler veriyoruz. Yüreğimiz yanıyor. Şehit haberlerini takip bile edemiyoruz. Suriye hududunda Türk uçakları ile Rus uçakları burun buruna geliyor.

Türkiye bu halde iken, bu gün ben neden Yargıtay’dayım? Türkiye ve bizler acaba enerjimizi yanlış yerlerde mi harcıyoruz?Burada ne yapacağım, ne konuşacağım?

BU SAVCILAR KİM

Bu davaların iddianamelerini hangi savcılar hazırladı? Görevlerinden uzaklaştırılan, suç örgütleri ile ilişkili oldukları ileri sürülen, kimi şuanda tutuklu olan, kimi de yurtdışına kaçan savcılar bu iddianameleri hazırladılar.

DÜŞMAN ÜLKE SAVCISI KADAR OLAMADILAR

Üzülerek söylüyorum; bu iddianameleri hazırlayan kendi ülkemizdeki bu savcılar, bir düşman ülkenin savcısı kadar bile adil olamadılar.Özel Yetkili Mahkemeler ise bu kararlara imza atan mahkemelerdir.Bu mahkemeler AYM’nin ihlal kararlarının üzerine alelacele kapatılan mahkemelerdir.Bu mahkemeler neden kapatıldı? Görevleri bittiği için mi? Yoksa işledikleri hukuk cinayetleri ayyuka çıktığı için mi?Bu mahkemelerin hakimlerine ne oldu?Bazıları görevlerinden uzaklaştırıldı, bazıları suç örgütü içine sokuldu, bazıları da tutuklandı. Bu savcıların ve hakimlerin aldıkları kararların hukuk değeri taşıdığını söyleyebilir miyiz?