MedyaFaresi MedyaFaresi

Başbakan'ın telekineziyle öldürüleceğini söylemedim!

Başbakan Erdoğan'ın danışmanı Yiğit Bulut, \"Telekinezi ile başbakana suikast düzenlenebileceği\" sözlerinin kendisine ait olmadığını savundu.

Eklenme: 19 Kasım 2013 15:08 - Güncelleme: 15 Aralık 2015 02:54

Başbakan Erdoğan ’ın danışmanı ve Star gazetesi yazarı Yiğit Bulut, Avusturya’da yayınlanan Die Presse’nin sorularını yanıtladı. Duygu Özkan ve Weiland Schneider’la yaptığı söyleşide Bulut, bir dönem Türkiye ’de çok tartışma yaratan ve özellikle sosyal medyada pek çok espriye konu olan, “Telekinezi ile başbakana suikast düzenlenebileceği” sözlerinin kendisine ait olmadığını savundu.


Gazete, Bulut’la yaptığı röportaja ilk olarak, “Size Avrupa medyası neden pek iyi gözle bakmıyor” sorusuyla başladı. Bulut bu soruya, “Başbakan Erdoğan’ın danışmanı olduğumdan beri, Avusturya medyası ile Alman medyası benimle ilgili gerçek olmayan iddiaları gündeme getirdi. Sözde ben, Başbakan’ın rakiplerince telekinezi ile öldürüleceğini söylemişim. Ben politikacı değilim, sadece bürokratım. Ama Spiegel benim hakkımda böyle garip bir makale yayınladı. Ben de anlamıyorum” dedi.

Bulut şöyle devam etti:

“Türk basınında hükümete karşı bir hareket var. Başbakan ne yaparsa yapsın, Türk basını yine de kızıyor. 10 yıl öncesine kadar Türkiye ile Avusturya’nın ekonomik gücü aynıydı şimdi Türkiye iki katı daha güçlü. Türkiye Maastricht kriterlerini yerine getiren tek ülke, borçluluk oranı Türkiye’de yüzde 30, Avrupa ülkelerinde yüzde 100. Türk basını bunu yazmıyor, başbakana saldırıyor. Kürt politikası değişiyor, ama Türk basını ateşe benzin döküyor. Basında, Türkiye’de zarar veren bir hareket var.”


‘ARTIK HASTA ADAM DEĞİLİZ’

Türkiye’nin artık “hasta adam” olmadığını söyleyen Bulut, “Başbakanımız bir baskıyı kabul etmez ve kendi yolunda gider. Almanya ve AB bilsin ki, Türkiye eski Türkiye gibi kontrol edilemez, manipule de edilemez. Başbakan Erdoğan’ın söylediği gibi, AB Türkiye’ye ne yapacağını söyleyen bir makam değildir” diye konuştu.

Türkiye’nin büyük ekonomik gelişme gösterdiğini ve bunun da Avrupalıların hoşuna gitmediğini belirten Bulut, “Ancak AB artık Türkiye’ye karşı pozisyonunu yeniden gözden geçirmelidir. Bu kendi iyiliği içindir. Çünkü yeni bir dünya düzeni kuruluyor. Hindistan, Çin ve Japonya yükseliyor. Avrupa güç kaybediyor. Avrupa’nın yeniden güç kazanması için, Türkiye’nin kaynaklarına ihtiyacı var” dedi.


‘KÜRT POLİTİKASINI ASKERLER BELİRLİYORDU’

Bulut Kürt sorunundaki gelişmelerle ilgili bir soru üzerine ise şunları söyledi:

“Bizim Kürt problemimiz veya Kürt vatandaşlarla bir sorunumuz yok. Yapılacak bir şeyler vardı ve büyük bir adım attık. Bugün , Türkiye’de tüm vatandaşlar hangi etnik kökenden gelirse gelsin eşittir. Geçmişte, Kürt politikasını politikacılar değil, askerler belirliyordu. Türkiye etnik sorunlarını aşıyor ama Avrupa giderek sağa kayıyor. Bu özellikle dikkat çekici.”


‘YENİ TÜRKİYE, EMPERYAL OLACAK’

Bulut, “Bu yeni Türkiye mi” sorusuna ise şu cevabı verdi: “Başbakan Erdoğan, yeni Büyük Türkiye’den söz etti. Biz emperyal olmak istiyoruz ama emperyalist değil. Monarşiler çöktü. Şu anda ulus devletlerin ilişkilerinin ve büyük güç bağlantılı eksenlerinin olduğu bir sistem var. Türkiye de bunlardan biri.”