MedyaFaresi MedyaFaresi

Başbakan'ın Kürdistan demesi iyi oldu!

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, \"Başbakan'ın, daha önce Kuzey Irak dediği bölgeden bu kez 'Kürdistan' diye söz etmesi iyi oldu\" dedi.

Eklenme: 21 Kasım 2013 18:01 - Güncelleme: 03 Mart 2016 10:56

Türkiye\'de Kürtçe yayınlanan \'Azadiya Welat\' adlı gazetede makalesi yayınlanan yasadışı KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Başbakan Erdoğan ve Barzani\'nin Diyarbakır buluşmasını değerlendirdi. AK Parti\'nin tartışmalara yol açan, önceden planlanan bu buluşmadan faydalanmak istediğini öne süren Bayık, "Bazı tartışmalar doğru, bazıları ise, eksikti. Doğru olan bir şey var; AKP bundan faydalanmak istiyor. Böyle olmasa böyle bir görüşme planlanmazdı. Bundan dolayı hedefi ve zamanı daha önceden planlanmış bir görüşmeydi" dedi.

Dağdakiler inecek, cezaevleri boşalacak.. VİDEO

Bayık, daha önce de Barzani ve Irak\'taki Kürt bölgesinden çok sayıda yetkilinin Türkiye\'ye geldiğini anlatırken, şöyle devam etti:

"Bu görüşme, Kuzey Kürdistan\'daki (Doğu ve Güneydoğu Anadolu\'yu kast ediyor) Kürtleri\'nin gönlünde kırılmalara yol açtı. Sayın Barzani\'nin görüşmeden önce Rojava (Suriye\'nin kuzeyindeki Kürtler\'in yaşadığı bölge) açıklaması hayal kırıklığı yarattı. Kürtler, Rojava\'yı onur ve namus meselesi olarak görüyor. Araplar için Filistin ne ise, Kürtler için Rojava odur. Barzani\'nin Türkiye ziyareti öncesi bu açıklaması manidardı."

Baydemir, Erdoğan ile arasında geçen o diyaloğu anlattı!

Bayık, çözüm süreci konusunda AK Parti Hükümeti\'nin üzerine düşeni bugüne kadar yerine getirmediğini, Kürt halkının verdiği mücadele nedeniyle zorlandığı için seçimlerden önce böyle bir buluşma gerçekleştiğini ileri sürdü. Bayık, "AK Parti ortamı yumuşatmak için bu buluşmayı gerçekleştirdi. Eğer hesapları olan buluşma olmasıydı Kürtler, bir Kürt lider olan sayın Barzani\'nin gelişinden mutlu olurlardı. Aynı zamanda sayın Barzani\'nin Diyarbakır\'a gelişi Kürtler\'in yürüttüğü barış ve demokrasi mücadelesinin başarısı olarak görmek gerekir" diye konuştu.

Perwer ile Tatlıses’in türküsü Emine Erdoğan’ı ağlattı!

Başbakan Erdoğan\'ın Diyarbakır konuşmasına da değinen Cemil Bayık, "Başbakan daha önce bölgeden söz ederken Kuzey Irak diyordu. Ama bu kez Kürdistan demesi iyi oldu. 1920\'lerdeki TBMM\'de Doğu ve Güneydoğu\'dan Kürdistan diye söz ediliyor. Bunu Atatürk\'te söylüyordu. Bu şüphesiz verilen mücadelenin sonucudur" dedi.

Ferit ASLAN / DİYARBAKIR (DHA)