MedyaFaresi MedyaFaresi

"Başbakan'ın etrafında PKK yanlıları var!!!" Devlet Bahçeli kimleri kastetti?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bazı AKP milletvekillerini Barzani ve PKK yanlısı olmakla suçladı.

Eklenme: 16 Ekim 2007 12:40 - Güncelleme: 16 Ekim 2007 12:40
ANKARA - Bahçeli, "Kuzey Irak'a askeri harekat konusunda Barzani ve PKK'nın yanında saf tutan cepheye bazı AKP milletvekillerinin de katılması ve askeri operasyona Türkiye içinden büyük tepki olacağını hesap edilmesi gerektiğinin söylenmesi ibret vericidir. Başbakan'ın yakın çevresinde bulunan ve PKK çizgisindeki yakın geçmişleri çok iyi bilinen bu AKP milletvekillerinin şantaj ve tehdit dolu bu zırvaları TBMM çatısı altına sızan bölücülerin sadece 20 milletvekiliyle sınırlı olmadığını göstermiştir" dedi.

'TEZKERE OTURUMU AÇIK OLSUN'
Bahçeli, yarın Meclis'te, sınır ötesi harekat için yapılacak tezkere görüşmelerinin, "Barzani ve PKK yanlısı milletvekillerinin bulunması nedeniyle" kamuoyuna açık olarak yapılmasını da istedi.

"TBMM'nin bugünkü yapısı ve bazı milletvekillerinin alenen Barzani ve PKK çizgisinde tutum almış olmaları kapalı oturumu gerekli hale getirecek sebepleri ortadan kaldırmaktadır. Kimin ne olduğu ve ne düşündüğü ortadadır. Bu durumda gizli oturum yaparak neyi kimden saklayacaksınız. Bu şartlarda yapılacak kapalı oturum sadece gerçekleri ve kimin bu konuda ne söylediğinin ve nasıl oy kullanıldığının Türk milletinden saklanması amacına hizmet edecektir. Bu düşüncelerle yarınki görüşmelerin ve oylamanın açık olması ve her şeyin Türk milletinin gözleri önünde alenen cereyan etmesi için sayın Başbakan Erdoğan'a buradan çağrıda bulunmak istiyorum."

'OPERASYON TEK ÇARE'

Devlet Bahçeli Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, son dönemde Irak'ta Türkiye'ye yönelik terörist sızmalarda artış yaşandığını belirterek, PKK terörünün çok tehlikeli boyutlara ulaştığını söyledi. Terörün büyük şehirleri de hedef aldığını anımsatan Bahçeli, kanlı eylemlerin hız kazandığını ifade etti.

Bahçeli, Avrupa'nın Türkiye'de bölücülüğün önünü açmak için açık çaba sürdürdüğünü, ABD'nin de terörle mücadele konusunda tedbir almakta isteksiz olduğunu savundu. Bu nedenlerin, TSK'nın Irak'taki terör yuvalarına müdahalede bulunmasını tek çare haline getirdiğini belirten Bahçeli, Türkiye'nin terörün önlenmesi konusunda siyasi ve diplomatik tüm yolları tükettiğini, terörü kendi imkanlarıyla bitirme noktasına geldiğini ifade etti. Hükümetin, terör gibi organize bir faaliyeti "sözde etnik kimliklerin okşanması ile çözeceğini" zannettiğini söyleyen Bahçeli, ayrışma ve bölünmenin dinamiklerinin bütün unsurlarıyla harekete geçirildiğini savundu.

'BELEDİYELER FEDERAL YAPILANMANIN ATLAMA TAŞI'
Bahçeli, bazı belediyelerin "terör örgütünün güdümündeki bölücü mihrakların" eline geçirildiğini ifade ederek, belediyelerin federal bir yapılanmanın atlama taşları olarak kullanıldığı görüşünü dile getirdi.

Bahçeli, "AKP'nin yıllardır yaptığı hatalar ve etnik ayrışma siyaseti, teröristlere 'dağdaki yurttaşlar' ve 'kardeşlerimiz' diyerek PKK sözcülüğü yapan Türk Silahlı Kuvvetlerine dil uzatacak kadar ihanet içinde bulunan terör maşalarının yıllar sonra Meclis çatısı altına yeniden gelebilmelerine de zemin hazırlanmıştır" diye konuştu. (ANKA)
Etiketler : bahçeli