MedyaFaresi MedyaFaresi

Başbakan'ım bize lazım dedi kahkaha koptu

İş adamları Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i paylaşamadı. Batman Ticaret Borsası Başkanı Başbakan Davutoğlu’na sitem ederken; Mardin ve İzmir Oda Başkanları “Maliye Bakanı asıl bize lazım” dediler. Mardin Oda Başkanı, Şimşek’in Batmanlı değil, Mardinli olduğunu iddia etti.

Eklenme: 11 Nisan 2015 15:18 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 01:32

81 ilin ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsaları başkanları üç gün önce Ankara’da 8.Türkiye Sanayi ve Ticaret Şurasında Başbakan Davutoğlu ile bir araya geldiler. Toplantıda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de yer aldı.

'ELİMİZDEN ALDINIZ'

Başkanların her biri sırayla söz alarak iİllerindeki en önemli 5 sorunu ve çözüm önerisini birinci ağızdan hükümete aktardılar. Saatler süren toplantıda üç oda başkanın sitem ve talebi ise aynıydı: Maliye Bakanı Mehmet Şimşek. Meclis’e ilk olarak 2007 seçimlerinde Gaziantep milletvekili olarak giren Şimşek, 2011 seçimlerinde ise memleketi Batman’dan seçilmişti. Ancak AKP’nin 2015 milletvekili aday listeleri açıklandığında Şimşek’in yeniden Gaziantep’ten aday gösterilmesi ‘sürpriz’ olarak değerlendirildi.

KAHKAHA KOPTU

Şurada Davutoğlu’nun aday listesine ilk tepki Batman Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş’ten geldi. İlinin sorunlarından önce konuşmasına sitemle başlayan Güneş, “Sayın Başbakan, Bakanımız Mehmet Şimşek’i Cumhurbaşkanımız bize getirdi. Siz geldiniz elimizden aldınız. Şimşek gibi bir değerin Türkiye’de dünyada rolü olan bir insanın ilimizden alınmasına  üzüldük” dedi.  Güneş’in bu sözlerinden sonra salonda kahkaha koptu. Davutoğlu, “Şimşek Türkiye için önemli bir değerdir. Antep’te olsa da Batman’a; Batman’da olsa Antep’e yararlı olur” karşılığını verdi.

BATMANLI DEĞİL MARDİNLİ

Mardin Ticaret Odası Başkanı  Mehmet Ali Tutaş da sözlerine Şimşek ile başladı. “Sayın Başbakan, Maliye Bakanımız aslen Mardinli’dir. Doğduğu köy Gercüş, Mardin’e bağlıydı. Sonradan Batman’a bağlandı. Dolayısıyla Şimşek’i bizim ilimizden aday göstermeliydiniz” diye konuştu. zmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da “Mehmet Şimşek asıl İzmir’e lazım. Onu biz istiyorduk” dedi.

(Hürriyet)