MedyaFaresi MedyaFaresi

Başbakan, suikastçiyle yüzleşince ne dedi?

Erdoğan, kendisine suikast yapmak isterken tutuklanan kişiyle ne görüştü?

Eklenme: 25 Haziran 2009 01:54 - Güncelleme: 27 Ocak 2016 00:58
TEKİRDAĞ’da yerel seçimler öncesi AKP’nin 16 Mart günü yaptığı mitingte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a suikaste hazırlandığı iddiasıyla yakalanarak tutuklanan işsiz 45 yaşındaki Muammer Altuntaş, ilk duruşmada tahliye oldu. Duruşmada Başbakan Erdoğan’dan özür dileyen Altuntaş, “Çok pişmanım. Başbakandan özür dilerim” dedi. Muammer Altuntaş tahliyesini cezaevi önünde beklerkeng azetecilerle konuşan kardeşi Bekir Altuntaş, ağabeyinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltındayken Başbakan Erdoğan’ın kendisiyle görüşüp ‘Neden beni öldürmek istiyorsun?’ diye sorduğunu iddia etti. Başbakanlık yetkilileri ise “Böyle bir görüşme gerçekleşmemiştir, söylenenler tamamen gerçek dışıdır” açıklaması yaparak iddiayı yalanladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı öldürmeye teşebbüs ve ruhsatsız silah bulundurmak suçlamasıyla hakkında 23 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Muammer Altuntaş, bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Tekirdağ 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Muammer Altuntaş, avukatı Yakup Ateş ile kızı Asya, kardeşleri ve yakınları katıldı. Başbakan Erdoğan’ın avukatı Muammer Cemaloğlu ise duruşmaya katılmadı.

Hakkında hazırlanan iddianamenin okunmasıyla başlayan duruşmada önceki ifadelerini tekrarlayan Muammer Altuntaş, ekonomik nedenlerden dolayı o dönemlerde psikolojinin bozuk olduğunu söyledi. Eylem için kimseden talimat almadığını kendisinin planladığını anlatan Altuntaş savunmasında, “Ekonomik olarak sorunlar yaşadım. Bu nedenle Başbakan Erdoğan’ı sorumlu tuttum. Çok pişmanım Başbakan Erdoğan’dan özür diliyorum” dedi.


(Milliyet)