MedyaFaresi MedyaFaresi

Başbakan ev ya da altın verecek

Doğan Babacan'dan 40 yıl sonra ilk kez bir Türk hakemi olarak Dünya Kupası'nda görev yapan, üstelik yarı final yöneterek tarihe geçen Cüneyt Çakır'ın Türkiye'deki yankısı sürüyor.

Eklenme: 15 Temmuz 2014 17:15 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 20:30

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, perşembe günü beraberinde Bakan Çağatay Kılıç ve Genel Müdür Mehmet Atalay ile birlikte Cüneyt Çakır'ı kabul edecek. Ancak bu kabul şu ana kadar gizliliğini koruyor. Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da mı yoksa Ankara'da mı bu kabulü gerçekleştireceğinin açıklanmamasına rağmen, Merkez Hakem Kurulu da (MHK) içten içten hazırlığını sürdürüyor. 

YÖNETMELİK NE DİYOR?

Dünya ve Avrupa Şampiyonaları'nda Türkiye'yi temsil ederek altın, gümüş ve bronz madalya alan sporculara statüye göre ev ve cumhuriyet altını verilmekte. Cüneyt Çakır, Dünya Kupası'nda madalya alamadı ancak Türkiye'nin tanıtımını ve propagandasını öyle müthiş bir şekilde yaptı ki, Başbakan isterse kendisini yönetmeliklere uygun olarak ödüllendirebilecek. Başbakan'ın iki dudağının arasında olan bu ödüllendirme biçimi, amatör olarak görev yapan Cüneyt Çakır'ın ev sahibi olmasına kadar gidebilir. Yine de ödül şekli Recep Tayyip Erdoğan'ın kabuldeki tavrına bağlı olacak.

HAKEMLERE YÖNETMELİKTE ÖDÜL YOK


Konuyla ilgili Hürriyet'e açıklama yapan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) yetkilileri, mevzuatta hakemlere ödül verilmesinin söz konusu olmadığını belirterken, 'Bakanlar Kurulu karar alırsa böyle bir ödül verilir. Miktarı ise o zaman belirleni' ifadesini kullanıldı.