MedyaFaresi MedyaFaresi

Başbakan Erdoğan BirGün gazetesine dava açtı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan BirGün gazetesinde 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Eklenme: 21 Aralık 2012 09:36 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 03:46

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BirGün gazetesine, yeni yazarlarını tanıtmak amacıyla ilk sayfasında yayınladığı reklamda, kişilik haklarının zedelendiği gerekçesiyle dava açtı.

Gazetede yazacağı duyurulan yazarların da tepkisine yol açan reklamda Erdoğan’ın gözlerinin bant ile kapatılarak "yüz kızartıcı suç" işlemiş gibi gösterildiğini iddia eden Erdoğan’ın avukatları, yayının tam sayfa halinde yayımlanmasının basın özgürlüğü dışında değerlendirilmesi gerektiğini savundular.

BİRGÜN YENİ YAZARLARINI BÖYLE DUYURMUŞTU TIKLAYIN

Erdoğan’ın avukatları reklamın "siyasi ve ideolojik tavır" olarak yayımlandığını dile getirdi. Avukatlar, reklam nedeniyle uğradığı zarar nedeniyle Başbakan Erdoğan için 100 bin TL manevi tazminat talebinde bulundu..

BİRGÜN YİNE O FOTOĞRAFI KULLANDI

Gazeteye dava açılmasıyla ilgili haberi bugün birinci sayfasından kullanan BirGün yazıişleri, davaya neden olan fotoğrafı bugün yine kullandılar. "Başbakan BirGün’den 100 bin lira istiyor" başlıklı haberde kullanılan fotoğrafın tek farkı bu sefer Erdoğan’ın gözünde siyah bant yerine "100 dolarlık bir banknot" bulunmasıydı.

İşte bugünkü sayfa;