MedyaFaresi MedyaFaresi

Balıkesir Ramazan Bayramı'nda nüfusunu 10'a katladı

Kuzey Ege'nin turizm merkezlerinden Balıkesir'in Edremit ve Ayvalık ilçeleri, Ramazan Bayramı'nda tatilcilerden ilgi gördü. Kışın 140 bin olan Edremit'in nüfusu 1 milyon 300 bini bulurken, Ayvalık'ın ise 70 binden 500 bine ulaştı

Eklenme: 05 Temmuz 2016 16:33 - Güncelleme: 05 Temmuz 2016 16:37

Balıkesir'in Kuzey Ege kıyılarındaki yerleşim birimlerinin nüfusu, 9 günlük bayramtatili ve turizm sezonunun başlamasıyla yaklaşık 10 kat arttı.

Cunda ve Lale Adası, güneşin batışının en güzel izlendiği yerlerden olan Şeytan Sofrası, Sarımsaklı plajları, tarihi taş evleri ve Kazdağları'yla ün salan Ayvalık, Akçay, Altınoluk, Güre Edremit ve Zeytinli gibi turizm merkezleri, yaz sezonunda yine yerli turistin gözdesi oldu.

10'A KATLANDI

Edremit, Ayvalık ve Burhaniye'de 25 binin üzerinde yatak kapasitesiyle hizmet verenotel ve pansiyonlar yüzde 100 doluluğa ulaştı.
Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, ilçenin kış nüfusunun 141 bin olduğunu belirterek, bayramın etkisi ve turizm sezonunun başlamasıyla nüfusun neredeyse 10'a katlanarak 1 milyon 300 bine ulaştığını söyledi.

Bayramda ve yaz sezonunda vatandaşların aksaklıklarla karşılaşması için ilçede her türlü tedbiri aldıklarını anlatan Saka, şunları kaydetti:


"Tüm turistik tesisler, işletmeler, iş yerleri, marketler, alışveriş yerleri, kalabalık gözönüne alınarak mal temin etmeleri konusunda uyarıldı. İlçemizde şu anda tüm turizme hizmet eden konaklama tesisleri tam dolu. Şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadık. Temizlikişleri aksamadan devam ediyor. Bu kalabalığın getirdiği trafikte birtakım aksamalar oluyor ama bu konuda da vatandaşlarımızın anlayışlı olmalarını bekliyoruz."

70 BİNDEN 500 BİNE ÇIKTI

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise Ayvalık'ın kışın 70 bin olan nüfusunun bayram itibarıyla yaklaşık 500 bini bulduğunu belirterek, "Oteller, moteller, pansiyonlar olmak üzere tüm turistik tesislerde yer kalmadı. Bunun yanında ilçemiz sınırlarındaki yazlık konutların tamamı da doldu. İlçe nüfusumuz bir anda arttı" diye konuştu.

Gençer, yaz için hazırlandıklarını, ellerinden gelen tedbiri aldıklarını ifade ederek, "Ancak yurttaşlarımızdan da bize destek olmalarını beliyoruz. Hem trafik açısından hem de temizlik açısından bize destek verip anlayışlı olurlarsa daha iyi bir tatilgeçirirler." dedi.

En Çok Okunan Haberler