MedyaFaresi MedyaFaresi

Balcıların tadını RTÜK'ün kararı bozdu!

RTÜK üç markanın bal reklamlarına durdurma kararı aldı. Balcıların tadı iyice kaçtı.

Eklenme: 28 Mart 2012 16:56 - Güncelleme: 23 Mart 2016 23:52

Tarım Bakanlığı’nın para cezasından sonra, RTÜK de üç bal markası için reklam yasağı cezası verdi. RTÜK, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının tespitleri üzerine, üç bal markasının reklamlarını durdurdu. Tarım Bakanlığı da dün iki şirkete 155 bin TL ceza kesmişti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK’ten yapılan yazılı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce yürütülen denetim ve kontroller sonucunda medya organları vasıtasıyla satışı yapılan, “Balderesi, Bal Teknesi ve Osmanlı Bal Evi” markalı ürünlerin sağlık için tehlikeli madde riski barındırdığı konusunda önemli şüpheli durumlar ve deliller tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Bu kapsamda, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 21’inci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde yer alan, ’Gıda, Bakanlıkça belirlenen şartlara uygun olsa bile, gıdanın güvenilir olmadığına dair yeterli şüphe veya sebebin oluşması durumunda, Bakanlık söz konusu gıdanın piyasaya arzını kısıtlayabilir veya piyasaya arz edilen gıdayı toplatabilir’ hükmü gereği yukarıda ismi verilen markaların ürünlerinin şüpheyi oluşturan durumlar ortadan kalkana kadar piyasaya arzının durdurulmasına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca karar verilmiş olup, ’Balderesi, Bal Teknesi ve Osmanlı Bal Evi’ markalı ürünlerin görsel ve işitsel medya ortamında tanıtım ve reklamlarının durdurulması için işlemlerin başlatılması talep edilmektedir.

Bu itibarla yukarıda ismi verilen markaların ürünlerinin tanıtım ve reklamlarının yapılması halinde ilgili medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar hakkında 6112 sayılı Kanun çerçevesinde işlem tesis edilecektir.”

İKİ FİRMAYA DA PARA CEZASI

Gıda ve Tarım Bakanlığı, bir ilk olan uygulaması ile iki bal firmasını adını teşhir eddi ve para cezası kesti. Oscar markasıyla süzme bal üreten Kayserilioğulları Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti ile Maxitat markasıyla süzme bal üreten Tadaban Gıda Sanayi İç ve Dış Ticaret Ltd Şti’ne toplam 155 bin lira para cezası verildi.

Nihat Doğan zayıflama kremi satarsa.. VİDEO

Beyaz Show’da tıklanma rekoru kıran bal reklamı!.. VİDEO