MedyaFaresi MedyaFaresi

Bakırköy'de 1 Mayıs kutlamasında gerginlik; polis havaya ateş açtı!

1 Mayıs için toplanmalar başladı; polis her pankartı fotoğraflıyor

Eklenme: 01 Mayıs 2017 12:49 - Güncelleme: 01 Mayıs 2017 13:51

İstanbul'daki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının yapılacağı Bakırköy Halk Pazarı çevresinde hareketlilik başladı. Polis, arama noktasında yaşanan kısa süreli gerginlik sonrası havaya 3 el ateş açtı.

Kutlamaların yapılacağı alana yapılacak yürüyüş güzergahlarından biri İncirli Caddesi. Bazı siyasi partiler ile emek örgütleri üyeleri trafiğe de kapatılan İncirli Caddesi'nde belirlenen noktalarda erken saatlerden itibaren toplanmaya başladı. Emniyet güçleri, 1 Mayıs alanına getirilen her pankartı tek tek fotoğrafladı. 

Bayrak ve flamalarını hazırlayan gruplar zaman zaman çalınan müzikler eşliğinde horon teperek eğlendi. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı İncirli Caddesi üzerinde arama kontrol noktaları oluşturuldu.

12:15 Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) alana geldi.

11:55 Taraftar grupları Bakırköy'e geldi. 

 

Fenerbahçe Sol Açık

Çarşı

11: 40 Emek ve demokrasi güçleri Bakırköy'de bir araya geldi, yürüyüş başladı.

Kortejde KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, TTB Başkanı Raşit Tükel, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu da bulunuyor.

11:00 Bakırköy Mitingi için toplanan Eğitim Sen üyesi eğitim emekçilerinden KHK'lara ve ihraçlara tepki gösterildi. 

10:52 12:00'de başlayacak kutlama için toplanan kalabalık artıyor.10:40 DİSK / Genel-İş Bakırköy mitingine katılmak üzere toplanıyor.

10: 15 Nakış işçileri, Şirinevler Meydanı'nda toplanarak Bakırköy'e yürüyecek. Nakış işçileri çocuklarıyla alanda toplanıyor.

09: 50 Bakırköy'de pankart ve dövizler fotoğraflanıyor

Bakırköy'de 1 Mayıs kutlamalarına katılmak için toplananların her pankart ve dövizi tek tek fotoğraflanıyor. Kontrolden geçen pankart ve dövizlerin fotoğrafları polis tarafından sosyal medya uygulaması üzerinden amirlerine gönderildi. Pankart ve dövizler ancak onaylanırsa içeri alınıyor.

09:45 Demirtaş: Hepinize başarılar diliyorum

Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 1 Mayıs mesajı şöyle:

“İnsanı insan yapan temel ölçülerden biri kuşkusuz ortaya koyduğu emektir. Emeğe ve emekçiye saldırıların ve hak gasplarının sınır tanımadığı bu zorlu dönemde inatla ve cesaretle emeğin mücadelesini sürdüren ve emekçinin yanında yer alan herkesi saygıyla selamlıyorum. Bütün dünya emekçilerinin 1 Mayıs Bayramını kutluyor, halklarımızın gelecekte adil, özgür ve eşit birliğine olan inancımla, bu zor ama paha biçilmez yolda hepinize başarılar diliyorum."

09:35 Kutlamalara horonla başladılar  

Bakırköy'de kutlamaların yapılacağı alana yapılacak yürüyüş güzergahlarından biri İncirli Caddesi. Siyasi partiler ile emek örgütleri üyeleri trafiğe kapatılan İncirli Caddesi'nde belirlenen noktalarda erken saatlerden itibaren toplanmaya başladı. Bayrak ve flamalarını hazırlayan gruplar zaman zaman çalınan müzikler eşliğinde horon tepti. İncirli Caddesi üzerinde arama kontrol noktaları oluşturuldu.

09:25 Bakırköy kutlamalara hazır 

Bakırköy Halk Pazarı'nda gerçekleştirilecek 1 Mayıs kutlaması için hazırlıklar tamam.

Miting alanına Koşuyolu Çobançeşme Bulvarı ve Ekrem Kurt Bulvarı üzerinden gelecekler için arama noktaları kuruldu. Veliefendi Hipodrumu yönüne giden her iki bulvar da araç trafiğine kapatıldı. Polis bariyerleri ile çevrildi. Polis arama noktaları kurdu. İlk saatlerde 1 Mayıs kutlaması için gelenler değil çevredeki iş yerlerinden çalışanlar kontrol noktasından aranarak içeri alındı.

Saat 10.00’da toplanacak işçiler saat 11.00’de yürüyüşe başlayacak. Halk pazarındaki miting ise saat 13.00’te başlayacak. Nakış işçileri ise Şirinevler Meydanı’nda bir kutlama yaparak Bakırköy’e geçecek.