MedyaFaresi MedyaFaresi

Bakanlık Mavi Balina karşısında önlemlerini anlattı: CHP’li vekil yetersiz dedi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan, konuyla ilgili olarak Google Türkiye ile iş birliği yapıldığını ifade etti.

Eklenme: 26 Nisan 2019 13:38 - Güncelleme: 26 Nisan 2019 13:44

Türkiye Gündemi - CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, çok sayıda çocuk intiharının sebebi olarak gösterilen  ‘Mavi Balina’  sorusunu yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Mavi Balina gibi sözde oyunların kamuya açık, herkesin arama motorlarında rahatlıkla ulaşabileceği standart bir internet adresi olmadığını belirtti.  

Turhan, “Bu tür sözde oyunların tarayıcı tabanlı olmadığı, sabit bir internet sitesinin bulunmadığı, indirilip kurma şeklinde çalışmadığı ve resmi bir satışının olmadığı, sözde oyunun, online olarak internet ortamında erişebilir internet adresi bulunmadığı bilinmektedir” dedi.

MAVİ BALİNAYA KARŞI SEMPOZYUM!

Çocukların zararlı içerikler içeren bilgisayar oyunlarından korunması kapsamında, 2017 ve 2018 yıllarında düzenlenen iki ayrı çalıştay ve sempozyumda dijital oyunların bütün yönleriyle tartışılarak durum tespiti yapıldığını anlatan Bakan Turhan, “Çalıştaylarda dijital oyunların eğitimde kullanılması, dijital oyunlarda koruma ve rehberlik, dijital oyunların derecelendirilmesi ile dijital oyunlarda üretim süreçleri ve dijital oyun sektörü de ele alınmıştır” ifadelerini kullandı.

GÜVENLİ İNTERNET HİZMETLERİ

BTK düzenlemeleri ile İnternet Servis Sağlayıcılar tarafından ücretsiz olarak sunulan Güvenli İnternet Hizmetinin tercih edilmesi durumunda, talebe bağlı olarak online oyunlar da filtrelenebileceğini hatırlatan Bakan Turhan, zararlı içerikleri olan oyunlara yönlendirici nitelikteki reklam içeriklerinin kaldırılmasına ve çocukların bilinçlendirilmesine yönelik olarak Google’ın Türkiye ile işbirliği yaptığını belirtti.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ ALDIĞI TEDBİRLER

Bakan Turhan, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık bakanlığının aldığı tedbirlerden de bahsetti.

Turhan, Mavi Balina oyunu gibi internet üzerinden oynanan ve çocukların duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimlerini olumsuz etkileyen oyunlar ve etkileri üzerine "Rehberlik ve Araştırma Merkezleri" ve okul rehberlik servislerinde görevli rehberlik öğretmenleri aracılığıyla tüm paydaşlara yönelik bilgilendirici çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ ALDIĞI TEDBİRLER

İçişleri Bakanlığının ülke genelinde il merkezlerindeki mahallelerde, parklar, otobüs ve metro durakları başta olmak üzere, halkın yoğun olduğu yerlerde yapılan çalışmalarda ve okullarda yapılan seminerlerde yıl boyunca bilgilendirme yaptığını belirten Bakan Turhan, konuyla ilgili broşürlerin dağıtıldığını kaydetti.

SAĞLIK BAKANLIĞININ ALDIĞI TEDBİRLER

Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerinde Mavi Balina oyunu nedeniyle tedavi vs. gibi tanı kodu girişi olmadığını belirten Bakan Turhan, “Bu nedenle tüm çocuk ve ergen psikiyatri polikliniklerinde çocuklara yönelik Davranışsal Bağımlılık (Alkol ve Madde dışı Bağımlılıklar) tanı kodu ile kayıt yapılarak hizmet verildiği, İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde Davranışsal Bağımlılık poliklinikleri bulunduğu ancak bahsi geçen oyuna bağlı psikolojik destek alanlara ilişkin bir istatistiki veri tabanı yok” açıklamasında bulundu.

GÜRER: “TEDBİRLER YETERSİZ”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Gençlerde intihar olaylarının gerekçeleri arasında son yıllarda gösterilen bu oyunlara karşı ciddi  mücadele yöntemleri geliştirilmelidir. Bu intihar olaylarının bir kısmında  adı geçen Mavi Balina oyunu mutlaka engellenmelidir. Çocukların, gençlerin  eriştiği oyunun engellenememesi anlaşılır bir durum değildir.

Böylesine büyük bir tehlike karşısında, ilgili bakanlıkların almış olduğu tedbirler yeterli olsa idi bu olumsuz haberler kamuoyuna yansımaya devam etmezdi. Sempozyum, seminer ve çalıştaylarla bir farkındalık yaratılabilir ama bu çalışmalardan çıkan sonuçların eyleme dönüşmemesi durumunda var olan tehlike daha da büyüyor.

Broşür ve afiş dağıtmakla soruna dikkat çekmek yeterli değil. Bu oyun ve benzeri oyunlara karşı kaynağından önlem alınacak uluslararası ilişkiler güçlendirilmelidir. Bu sorunda bir açığın varlığı gözleniyor. Açık giderilmelidir. Sorunun kökten çözülmesi için gereği yapılmalıdır. Salt klasik mevzuat uygulamaları ile sorun aşılamıyorsa yasal düzenlemeler bir an önce sağlanmalıdır” diye konuştu.

Türkiye Gündemi