MedyaFaresi MedyaFaresi

Bakan'ın açamadığı açılımı, Kılıçdaroğlu somut öneriyle yaptı!

CHP'nin Tuncelili ve Kürt milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın bugünkü basın toplantısında da yapamadığını yaptı. İşte toplumsal barışın yolu.

Eklenme: 31 Ağustos 2009 14:15 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 05:36

Ana muhalefet partisi CHP'nin Kürt ve Alevi milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, açılıma nasıl bakıyor? Hükümetin bu konudaki adımlarını nasıl değerlendiriyor?

Kılıçdaroğlu, bu konudaki görüşlerini Gazete Habertürk'ten Kutlu Esendemir'e bakın nasıl anlattı:

Başbakan'ın "Demokratik açılım paketi"ne neden destek vermiyorsunuz?

Bir paketi yok ki Sayın Başbakan'ın. Şimdi Sayın Başbakan veya İçişleri Bakanı, "Biz şu sorunu şöyle çözüyoruz" deseler hiçbir sorun kalmayacak ortada. Biz de onun üzerine düşüncelerimiz söyleyeceğiz.

Sorunun ne olduğu belli değil mi?

Bakın öyle bir sorun ki, herkesin kendi kafasına göre bir Kürt sorunu var. Diyarbakır'daki topraksız köylünün Kürt sorunuyla, oradaki işsiz gencin Kürt sorunu,  üniversiteye giremeyen gencin sorunu, Kürt entelektüelinin sorunu... Herkesin kafasında kendine göre sorun var.

Bir süre önce mayınlı arazilerin temizlenmesi gündemdeydi. Anayasa Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararıyla nasıl oldu da bu tartışma noktalandı?

Diğer maddeler yürürlükte. Yani orası temizlenebilir. Şimdi ihale sürecini bekliyoruz. O ihaleyi yapmak zorundalar. Eğer yapmazsanız, o zaman ciddi bir sorun var demektir. 'Birilerine verecektik, şimdi bekliyoruz' anlamına gelir.

Siz olsanız bu alanda ne yapardınız?

Burası Kıbrıs büyüklüğünde bir alan. Burada devlet üretme çiftlikleri kurulabilir. Dağdan afla gelenler, topraksız köylüler hepsi orada eğitilebilir, çalışabilir, üretime katılabilir. Hepsi sigortalı yapılabilir. Ne olur biliyor musunuz, oradaki gelirlerle şehit ailelerinin ihtiyaçlarını karşılarsınız, çocuklarına bakarsınız, yoksulluğu sıfırlarsınız. Her türlü toplumsal barışı sağlarsınız. Düşünebiliyor musunuz; aynı coğrafyada bir dönem çatışan insanlar, ekonomik olarak birbirini destekler konuma gelecekler.

 

 

Kutlu Esendemir - Habertürk