MedyaFaresi MedyaFaresi

Bakan Bağış'tan Bakan Çelik'e tebrik ziyareti!

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, bugün Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'e tebrik ziyaretinde bulundu

Eklenme: 02 Şubat 2013 19:52 - Güncelleme: 19 Şubat 2016 04:50
İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün Beyoğlu'ndaki binasında gerçekleşen ziyarette konuşan Bağış, Ömer Çelik'in Kültür ve Turizm Bakanı olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın ekibi içerisinde dünyanın birçok ülkesine Bakan Çelik ile beraber gittiklerini dile getiren Bağış, ''Bakanlıklarımızın görev alanları birbirlerini tamamlayıcı alanlar. Türkiye'nin AB süreci, kültürümüzün ve turizmimizin doğru tanıtılması ile gerçekleşecek bir süreç. Çünkü AB sürecinde en büyük engel ön yargılar. Onları kırabilmek için Ömer Bey ve arkadaşlarıyla yakın çalışacağız. Bu yüzden kendimi çok şanslı kabul ediyorum'' diye konuştu. 
 Bağış, bakanlık olarak bu yıl AB sürecinde İstanbul'u ön plana çıkarmaya karar verdiklerini aktararak, ''Zaten iki bakanlık arasında bir işbirliği protokolü de var. 'İstanbul'suz bir AB fakir kalacak' sloganını her yerde vurguluyoruz. Dinamik ve güçlü Türkiye'nin kültürünün ve sanatının iyi tanıtılması AB sürecinde önemli kapılar açacaktır. O yüzden bizleri önümüzdeki süreçte çok sık beraber göreceksiniz'' ifadelerini kullandı. 
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamaya da değinen Bağış, ''Sayın Başbakanımızın da vurguladığı gibi terörün dini, dili, milliyeti ırkı olamaz. Terörün hepsine karşı ilk günden itibaren vurguladığımız gibi ortak uluslararası mücadele gerekmektedir'' dedi. 
Bağış, saldırının sadece büyükelçiliğe yapılmış bir saldırı olarak değil, Türkiye'nin birliğine, beraberliğine ve huzuruna yapılmış bir saldırı olarak değerlendirildiğini vurgulayarak, ilgili makamların gerekli açıklamaları yapacağını kaydetti. 
 Bakan Bağış, ''Biz de AB ülkelerinde terörle mücadele konusunda işbirliğinin ne kadar önemli olduğu anlatmaya devam edeceğiz. Terörle mücadele sürecinde vatandaşlarımızın fikri ne olursa olsun, herkesin elbirliği yapması ve bu beladan bir an önce kurtulmak için birlikte ter dökmemiz lazım'' diye konuştu.
    
     -''Yeni rekorlara imza atacağız''- 
     
  Kültür ve Turizm Bakanı Çelik de Bakan Bağış'ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 
Siyasette yer aldıkları günden itibaren Bakan Bağış ile birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında kritik yolculuklar ve görüşmeler yaptıklarını ifade eden Çelik, ''İnşallah beraber hayırlı çalışmalar yapmaya devam edeceğiz'' dedi.
     Çelik, ocak ayı turizm rakamlarının açıklandığını hatırlatarak, şöyle konuştu:
     ''Geçen yıl ocak ayına göre yüzde 18'lik artış gerçekleşmiş. Bu artışın oluşmasında katkısı olan halef-selef olduğumuz Ertuğrul Günay'a bir kez daha teşekkür ediyorum. Bundan sonra daha yeni rekorlara imza atacağız. AB ülkeleri ile iki bakanlığın ortak alanına giren konularda, kültürel diplomasi konusunda beraber daha yoğun gayret sarf edeceğiz. Ocak ayındaki bu artış, sarf edeceğimiz gayretin daha güçlü zemine oturmasını sağlıyor.''
    
     -''Terörle mücadele konusunda Türkiye yetkin bir ülkedir''-
    
     Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, gazetecilerin ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamayla ilgili sorusu üzerine, olayda hayatını kaybeden güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu'ya Allah'tan rahmet, yaralanan gazeteci Didem Tuncay'a da acil şifalar diledi. 
Terörle mücadele konusunda Türkiye'nin yetkin bir ülke olduğunu vurgulayan Çelik, şunları kaydetti: 
''Türkiye güvenli bir ülkedir. Dünyanın her yerinde bu tür saldırılar olabiliyor. Güvenlik güçlerimiz zanlının kim olduğunu hemen tespit etti. Türkiye bir terörist saldırısı altında değildir. Bunun üzerine kararlılıkla gidiliyor. ABD vatandaşları başta olmak üzere tüm dünya vatandaşlarına şunu söylemek isterim, kendi evinizdeki gibi güven ve huzur içerisinde olun. Türkiye'de hiçbir şeyiniz tehdit altında değil. Devletimiz, bütün kararlılığıyla güvenliğinizi sağlamaya devam edecektir.'' 
 Bakan Çelik, ziyaretinde babası Egemen Bağış'a eşlik eden Ecehan Bağış için, ''İkimizin ortak sevgilisi. Bugüne kadar aldığım en güzel tebrik ziyareti. Ecehan'a da teşekkür ediyorum'' dedi. 
Ziyarette, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk de hazır bulundu.