MedyaFaresi MedyaFaresi

Bakan Bağış pazara çıktı, Avrupa tezgâhı açtı!

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Yeşilköy halk pazarında Hollandalı televizyoncu Wilco Van Herpen ile Avrupa tezgâhı açtı.

Eklenme: 11 Ekim 2012 13:13 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 02:10
Pazarcı önlüğü giyen ve esnafla konuşan Bakan Bağış, halka hediye şapka ve AB bilgilendirme broşürleri dağıttı.
Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Yeşilköy halk pazarında Türkiye’nin AB adaylık sürecini anlattı. Uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan ve başarılı televizyon programlarıyla tanınan Hollandalı sunucu Wilco Van Herpen ile pazara kurulan Avrupa Birliği tanıtım tezgâhının başına geçen Bakan Bağış, Van Herpen’in sorularını yanıtladı, vatandaşlarla konuştu.
AB adaylık sürecinde bugüne kadar yaşananlar ve gelecekteki beklentileri halk ve pazar esnafıyla konuşan Bakan Bağış’ın pazar ziyareti renkli görüntüler oluşturdu. Pazarcı önlüğü giyen ve esnafla sohbet eden Bakan Bağış, halka hediye şapka ve bilgilendirme broşürleri dağıttı. Bir esnafın kendisine saksıda biber hediye etmesini ‘Ağzımıza acı biber mi süreceksin yoksa’ diyerek espriyle karşılık verip teşekkür eden Bağış’a bir başka esnaf da çiçek hediye etti.
‘Gümrük Birliği-Gençlerbirliği’
Bakan Egemen Bağış, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda Van Herpen’in esprili sorularını da yanıtladı. Bakan Bağış, şıkları ‘Gençlerbirliği-Kader birliği ve Gümrük Birliği’ olarak verilen ‘Türkiye Avrupa Birliği’nden önce hangi birliğe üye olmuştur?’ şeklindeki soruyu, “Doğru cevap elbette Gümrük Birliği ama aslında üçü de doğru. Çünkü biz Avrupa ile bir kader birliği yapmak istiyoruz ve Avrupa’nın da en genç nüfusuna sahibiz” diyerek yanıtladı.
Bakan Egemen Bağış, AB’ne tam üyelik sürecinde Türkiye’nin bugüne kadar önemli ilerlemeler sağladığını belirterek bu konuda özellikle son 10 yılda büyük bir irade ortaya koyduklarını söyledi. Bakan Bağış, “3 Ekim 2005'te başlayan müzakere sürecini aynı kararlılıkla sürdürüyoruz. Hiç tartışmasız Türkiye bugün itibarıyla AB standartlarına en yakın olduğu noktadadır' diye konuştu.