MedyaFaresi MedyaFaresi

Bahçeli: Kılıçdaroğlu beni dinlesin, çember daralıyor, suyu ısınıyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup toplantısında konuşmasının büyük bir bölümünü Cumhurbaşkanlığı Hükûmet sistemine ayırdı.

Eklenme: 09 Temmuz 2019 11:31 - Güncelleme: 09 Temmuz 2019 11:39

Referandum çağrısında bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu sert ifadelerle eleştiren Bahçeli, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun kıvranması huzursuz olması, kriz ayinine çıkması amaçsız ve çapsız siyaset hastalığıdır" dedi.

Bahçeli konuşmasının devamında, "Kılıdçaroğlu için bazen hüzünleniyorum, su alan teknesi içinde ayağına taktığı paletle yüzme alıştırması yapmasını hayretle izliyorum. Beni dinlesin gidişat hayrı alamet değildir. Kılıçdaroğlu için çember daralıyor, suyu ısınıyor, kader ağlarını dört bir yandan örüyor" ifadelerini kullandı.

Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli'nin konuşmasından satır başları şöyle:

"Daha iyiye duyduğumuz özlem hiç azalmadı; yüksek hedeflere ulaşmayı istedik. Zamanın sorunlarıyla başa çıkabilmek için azmimizin ve ahlakımızın yörüngesinden sapma göstermedik."

"Hükümran mazimize hasretiz, bunun düşünü kuruyoruz."

"Hükûmet sistemimizin değişmesi gerekiyordu. Siyasetteki itiş kakış son bulmalıydı. Cephe siyaset değil kaynaştırıcı bir siyasetin kök salması temin edilmeliydi. Türk siyasi ekonomik diplomatik sorunlarıyla boğuşurken hızlı ve verimli yönetim ve idare sistemine kavuşturulmalıydı. TBMM güçlendirilmeli yasama yürütme ve yargı arasındaki yetki kargaşasına nokta kurulmalıydı. Tarihimizin sesine kulak verdik, ecdadımızın hedeflerini rehber ettik. Sİyaseti köhneleştiren tıkanıklıklar, ülkemizin küresel ve bölgesel düzeyde muhatap kaldığı tehditler sonucunda Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi  hayata geçirilmiştir."

"Cumhur ittifakı yalnızca seçim ittifakı değildir. Milli ve ahlaki duruş ve direniş ruhudur. 7 Ağustos Yenikapı dirilişidir kaynağı. Günlük siyasi hesaplar kenara itilmiş, ortak akıl devreye girmiş, yeni bir hükûmet sistemini hem mecburi kılmış hem de yolunu açmıştır. Hedefimiz kızıl elmadır."

"Cumhurbaşkanlığı Hükûmet sisteminin bütün kurallarıyla oturması, olgunlaşma aşamasına geçmesi, ülkemizin hukuki zırhı olması ana hedefimizdir. İtibar ve inandırıcılığın güçlenmesi için eylem planlarına çok büyük ihtiyaç vardır. CHP'ye göre Cumhurbaşkanı'nın partisi ile bağı kesilmeliymiş. Kılıçdaroğlu inanıyorsan tarihte bize tek bir tarafsız cumhurbaşkanı göstersin. Devlet demek hukuk demektir. Hukukun üstünlüğü herkes için bağlayıcıdır. Makamı ne olursa olsun her devlet adamı hukuka uymakla mükelleftir."

"Sayın Kılıçdaroğlu'nun kıvranması huzursuz olması, kriz ayinine çıkması amaçsız ve çapsız siyaset hastalığıdır. Aklıyla dili arasına kara kediler girdiğinden zor durumlara bodozlama düşmektedir."

"İstanbul'da sorulan bir soruyu, her tarafa çekiştirerek cevap veren aynısıyla genel başkanıdır. Eski sisteme dönülmesiyle ilgili bir talebimiz olmadı' diyor. CHP gene başkanı şafak vakti başka karanlık basınca başka konuşmaktadır. Kılıçdaroğlu için bazen hüzünleniyorum, su alan teknesi içinde ayağına taktığı paletle yüzme alıştırması yapmasını hayretle izliyorum. İP'çilerin ağzına bakıyorsa elde olsa bardakta balık avına çıkması an meselesidir. Beni dinlesin gidişat hayrı alamet değildir. Kılıçdaroğlu için çember daralıyor, suyu ısınıyor, kader ağlarını dört bir yandan örüyor."

"İstanbul'un yeni belediye başkanı da boş zamanlarında makamında otururken, geri kalan zamanında Diyarbakır'a gitme isteğiyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Terörist Demirtaş hasreti ise bu şahısta günden güne kabarmaktadır."