MedyaFaresi MedyaFaresi

Bahçeli: ''Bölünme yasalarını çıkarın, hodri meydan!''

Meclis'teki Demokratik Açılım oturumunda MHP lideri Devlet Bahçeli konuştu. İşte, Bahçeli'nin yaptığı çözüm önerisi.

Eklenme: 13 Kasım 2009 14:29 - Güncelleme: 17 Şubat 2016 12:44

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DTP lideri Ahmet Türk'ün ardından konuşma yaptı.

Bahçeli'nin konuşması:

Sözlerimin başında aziz şehitlerimiz rahmet, minnet ve şükranla anıyo, aziz hatıralarını yad ediyorum. Bu mücadelede gazilik mertebesine ulaşmış olanları saygıyla anıyorum.

Meclis, 89 yıllık tarihinin en talihsiz gününü yaşıyor. Hükümet eliyle bölünme modelleri arayışına ilk defa tanık oluyoruz. Atatürk'ün mücadelesi sorgulatılmaya çalışılıyor. Bugün nasıl bölüneceğimizi nasıl ayrılacağımızı mı tartışacağız. Maksadınız nedir, bizden istediğiniz nedir?

Bu çatı altında konuşulan konulardan üzüntü duymamak mümkün değildir. Hükümet eliyle Türkiye için bölünme modelleri arayışına girilmesine siyasi tarihimizde ilk defa şahit olunmaktadır. Bugün burada hangi kararları alacağız? Gazilerimizi, şehitlerimizin hatırasını nasıl yaralayacağımızı mı?

Aylardır görüşmek istiyordunuz. İşte burada milletin huzurundayız. Bizden istediğiniz nedir? Bunların hangisine onay vereceğiz?

Bunun hesabını iki cihanda nasıl vereceksiniz? Türk milleti bunu asla kabul etmez. Türkiye bir bütün olur bu oyuna gelmez. Yıkımın muhattaplarına da hak ettiği dersi verir. Hesabını da mutlaka sorar.

Niyet sahiplerini uyarıyorum, MHP'nin 69 vekili ve milyonlarca Türkiye sevdalısı al bayrağımıza göz dikelnlere hak ettiğini verir.

Bugün aziz milletimiz son derece endişeli ve huzursuzdur. Bu açılımın amacı, anlamı ve sonuçlarının iyi değerlendirilmesi gerekir. Burada sınırları anayasa çizer.

Türkiye son 25 yıldır terör ve bölücülük sorunuyla karşı karşıyadır. Bu süreçte ok ağır bedeller ödenmiştir. Güvenlik güçlerimiz 6 binin üzerinde şehit vermiş, PKK'lılar 5 binin üzerinde vatandaşımızı katletmiştir. 2002'ye gelindiğğinde terörün beli kırılmıştır.

AK Parti hükümeti ile beraber terör yeniden güç kazanmıştır. 7 yıllık acz ve zafiyetten sonra terör örgütüne teslim olma noktasına gelmiştir. PKK çaılımıyla yapılmak istenen terörün silahla yapamadığını siyasi yollarla yapmasının önünü açmaktır. Terörle mücadele bırakıldı, terörle müzakkere süreci başladı. Yapılmak istenen bireysel kültürel haklar değil, siyasi azınlık haklarıdır. AK Parti hükümetinin en baştan beri konuya yaklaşımı PKK'nın talepleri doğrultusundadır. Bunun sonucunda terör örgütü ve etnik bölücülerle yöredeki kardeşimiz aynı kefeye konulacak ve PKK'nın bunların temsilcisi olduğu kabullendirilmeye çalışılacaktır.

AK Parti'nin açılım sürecinin hareket noktası bu nedenle yanlıştır ve sakattır. Bu vatan bundan bin yıl önce gerçek sahibini bulmuştur. Aradan geçen 10 asır büyük bir milleti ortaya çıkarmıştır. Bunun adı Türk milletidir. Bizleri bir araya getiren acılarımız, anılarımız, hüzünlerimiz ve sevinçlerimiz olmuştur. Bin yılda kız alıp vermiş, fetihlere katılmış, vatanı kurtarmışızdır. Bizi bir araya getirenler bunlardır. Mezhebimiz, anamız ne olursa olsun bizim adımız Türk milletidir.

Anlamamakta direnenlere tekrarlıyorum. Buranın adı Türkiye'dir ve üzerinde yaşayan halk da Türk milletidir. Bilmeyenler varsa söyleyeyeim: Bu meselenin adı Şark meselesidir. Adına ne denirse denirsin ister fırsat, ister çare, ister yol hartitası, ister açılım, dayatılanlar şark meselesinin bugünkü şekil almış halidir.
Coğrafyamız tartışılırsa milletimiz, milletimiz tartışılırsa devletimiz, devletimiz tartışılırsa bayrağımız, bayrağımız tartışılırsa varlığımız ortadan kalkacaktır. Bunlar benim şahsi fikrim değil. 1000 yıllık milklet varlığının bugüne aktardığı mirastır.
Milletvekilleri, bir kez daha düşününüz. Karşınızda yeni bir Sevr dayatması olduğunu göreceksiniz. Hükümetin çeşitli isim zincirleri arasında en son karar verdikleri kavram Milli Birlik Projesi'dir. Bu kavram hoşa gidecek, davetkar bir kavramdır. Çağımızın en önemli kavramı demookrasidir. Bizimm de vazgeçemeyeceğimiz siyasi zemindir. Ama içi boş bir demokrasi ustaca hazırlanmış bir tuzaktır. Terörist başı bile ayrı devlet fikrini demokratik cumhuriyet kavramının içine saklamıştır. Elbette demokratik kültürün gelişmesi olumludur. Ama emperyal fikir ve emellerin sığındığı en önemli sığınak demokrasidir.

Anayasaya göre bütün fertler eşittir, aralarında hiçbir imtiyaz yoktur. Hiçbir vatandaşımız haklarından mahrum olduğujnu söyleyemez. Ülkemizin bir kesiminde bir geri kalmışlık varsa bunun nedni yılların getirdiği ihmalin sonucudur. Feodal yapı nedeniyle bireysel özgürlükler bölgede gelişmemiştir. Yedi yıldır iktidardasınız. Bütün bunları yapsaydınız. Ancak fertleri geri plana tarak toplu olarak bir kesime verilecek haklar ve ayrıcalıklar soruna yol açar.

Yapacağınız iş teröre teslim olmak değil, ortadan kaldırmaktır. Bunlar Güroymak'ın eski adını isteyen ya da yasal yoldan hakkını alamadığı için dağa çıkanlar değildir.
 
Bizden çözüm önerisi istiyordunuz. İşte bizim çözüm önerimiz: Tüm treröristler teslim olmalıdır. Tamamı yargılanmalı ve gereken cezalar verilmelidir. Veriecek cezalara razı olmalılardır. Yokluk önlenmelidir. Bölgeye yönelik ekonomik yatırımlar yapılmalıdır.

İçeriği bilinmeyen bir demokrasi arayışı bizi yıkıma götürür. Başka yerlerde uygulandığında olumlu sonuç veren formüller bize uymayabilir. Amaç Türkiiye Cumhuriyeti'nin milletiyle sonsuza dek beraber yaşamasıdır.Bu sözde açılım projesi küresel güçler tarafından tasarlanan Büyük Ortadoğu Projesi'nin dayatmasıdır. Siyasi islamın bugünkü temsilcileri bu oyunun bir parçası haline gelmiştir. Farlılıklarımız zenginliklerimizdir bahanesiyle kurcalanan kimlikler sonucunda oluşacak yıkımı kimse durduramayacaktır. Hükümet terör örgütüyle kahraman şehitlerimizi, gazilerimizi ve yöre halkını aynı kefeye koymuştur.

MHP bütün bu oyunlara karşı duracaktır. Mücadelemizi millet huzurunda sürdüreceğiz. Bu oyunun içinde asla yer almayacağız.

Girdiğiniz yoldan dönmeyecekseniz, açılım ortağınızla el ele veriniz, sandalye sayınız yeterli ama bölünme yasalarını çıkarabiliyorsanız çıkarın!MHP Türkiye'nin geleceğinin ateşe atılmasını bedeli ne olursa olsun önlemeye azimli ve kararlıdır.