MedyaFaresi MedyaFaresi

Aziz Yıldırım yeniden yargılanmayacak mı?

Trabzonspor Hukuk Kurulu Üyesi Avukat Hakan Orhan, mahkemenin "futbolda şike" davası kapsamında Aziz Yıldırım ve bazı sanıklar yönünden verdiği son kararın "yeniden yargılama" kararı olmadığını öne sürdü.

Eklenme: 24 Haziran 2014 21:23 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 23:16

Trabzonspor Hukuk Kurulu Üyesi Avukat Hakan Orhan, mahkemenin "futbolda şike" davası kapsamında Aziz Yıldırım ve bazı sanıklar yönünden verdiği son kararın "yeniden yargılama" kararı olmadığını öne sürerek, "Mahkemenin dünkü kararı, 318'inci madde gereğince talebin kabule değer olduğuna dair bir karardır" dedi.

Hakan Orhan yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesinin, ''futbolda şike'' davası kapsamında hakkında verilen hüküm Yargıtayca onanan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu bazı sanıkların yargılanmasının yenilenmesi ve infaz işlemlerinin durdurulması yönündeki kararına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bu kararın "yeniden yargılama kararı olmadığını" savunan Orhan, "Verilen karar yeniden yargılama kararı değildir. Ceza Hukuku'nda yeniden yargılama 3 aşamalı bir işlemdir. Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 318. ve devamındaki maddeleri çok açıktır. Birinci aşama yeniden yargılama talebini kabule değer bulmak, ikinci aşama yeniden yargılama kararı vermek, üçüncü aşama ise yeniden yargılama yapmaktır. Yeniden yargılama müessesinin birinci aşamasını, istemin kabule değer olup olmadığını belirlemek için yapılacak inceleme oluşturur. Mahkemenin dünkü kararı 318. madde gereğince talebin kabule değer olduğuna dair bir karardır" dedi.

Orhan, bu karara itiraz yolunun açık olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

"Bu karara karşı itiraz yolu açık olup Trabzonspor olarak İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine itiraz hakkımızı kullanacağız. İtirazımızın reddedilmesi halinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ikinci aşamaya geçecek, yeni olay ve delillerin İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına hiçbir etkisi olmadığını saptarsa, yargılamanın yenilenmesi istemini esassız olması nedeniyle reddedecektir. Mahkeme, soruşturma ve araştırmalar ışığında yargılamanın yenilenmesi istemini esaslı ve kabul edilebilir bulursa, yargılamanın yenilenmesine ve duruşma açılmasına karar verecektir. Bu karar da itiraza tabidir. Kısaca İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi henüz yeniden yargılama kararı vermemiştir."

(AA)