MedyaFaresi MedyaFaresi

Ayşe Özyılmazel'den tatil diyeti! Nelere dikkat edilmeli!

Günaydın yazarı Ayşe Özyılmazel'den tatile çıkanlar için öneriler. Tatilde nelere dikkat edilmeli, neler yenmemeli, neler götürülmeli?...

Eklenme: 05 Ağustos 2010 04:10 - Güncelleme: 19 Mart 2016 05:52
İşte o yazı:

Tatilde asla ne yapılmaz?

Peşin peşin söyleyim... Tatilde niyet edilse de diyet kafasına girilmez, girilemez! Olmaz olmaz, bu iş olamaz. Sebep? E çünkü o girişin çıkışı o kadar hızlı olur ki, bir kibrit kutusu peynirin kendi bile inanamaz.

Türkbükü'nde değilsen, o kokoş Nişantaşı kızı edanla her yerde salınılmaz. Alırlar paçanı aşağı görürsün gününü.

GECE DENİZE GİRİLMEZ
Eda Taşpınar'ın bronzluğuna özenip de sabahtan akşama kadar güneşin altında yatılmaz. Yatılırsa kalkılamaz, kalkılırsa hastaneye kadar bile gidilemez. An itibariyle yanımda üçüncü derece yanık bir arkadaşım oturmakta da...
Ertesi gün göreceğin adamla ilgili yazı yazılmaz. Yazılırsa iki seçenek vardır: 1. Kendini tanık koruma programına alacaksın ve "Aaa valla ben Ayşe değilim" sloganın olacak. 2. Bir süre evinin ya da otel odanın hanımı olup, kapıdan dışarı çıkmayıp kendini unutturmaya çalışacaksın.
Efendim pek tabii ki de içkiyle yeni tanışmış liseliler gibi alkole abanılmaz. Bir manin yoksa ağzınla içeceksin tamam mı canım?
Leonardo Di Caprio ile 'The Beach' filmini çekmiyorsan gecenin köründe arkadaşlarının gazına gelip denize girilmez. Biraz adap, biraz efendilik, biraz görgü lütfen.

BEHLÜL'ÜN 'JET'İ
Bir araya geldiğinizde mutlaka rezilliklere ve olaylara imza attığınız çocukluk arkadaşlarınızla tatile çıkılmaz. Hele hele küçük bir sahil kasabasına hiç gidilmez. Bakınız benim Murat, Dilhan ve Elçin'ime. Aaah ah! Bir gram aklım yok benim.

ESKİ SEVGİLİ ARANMAZ!
Tatilde başka ne yapılmaz? Kağıdı kalemi çıkarın 100 kere yazın: Adı üstünde 'eski', adam istese 'eski' olmazdı, anladın mı güzel kuzum, bebeğim, inci tanem, tırtılım.
Sonracığıma misal Çeşme ya da Bodrum gibi arkadaşlarınızın akın akın gittiği tatil yörelerinde cümle aleme "Açılıııın ben geliyoruuuum" mesajları atılmaz. Atılırsa o tatil 'kabul gününe' döner. O programdan o programa koşturmaktan tatilden bir halt anlaşılmaz.
Bu hafta aldığımız acı bir habere göre, eğer denk gelinirse jetski'den patır patır düşen Behlül'ün kullandığı jet-ski'ye binilmez!

GARSONLA KAVGA ETME
Rock müzik çalan bir kulüpte hiç tanımadığın bir DJ'ye usulca sokulup "Merhaba" dedikten sonra "Ya bişeaay isticeeam Ajdaaa çalar mısınııaaaz. Çerçeve değil resim arıyorum daa hihihihi" şeklinde bir cümle kurulmaz. Yavaşşşşş!
Tatile yılbaşı muamelesi yapılıp sıcaktan kafayı süngerleştirmek suretiyle saçma sapan yeni kararlar alınmaz. Ne sen tatilini yor, ne de kendine tutamayacağın sözler ver. Hangi yılbaşı kararları listesi gün yüzü görmüş anacığım?
Bu da önemli bir not! Tatilde garsonla kavga edilmez. Sonra çayın soğuk, şarabın sıcak, yemeğin geç gelir. Bütün tatil aklını kaçırırsın.
Plajda her gördüğün bebeğe çocuğa "Canııım çok şekeeearrr" çığlıklarıyla koşulmaz. Sebep 1: Eğer yanında hoşlandığın biri varsa senden ışık hızıyla kaçabilir 2. O çok şeker çocuk küçük bir canavar çıkıp bikinini indirebilir, üzerine işiyebilir. 3. Sempatinizin sınırını bilmezseniz bütün gün çocuk üzerinize kalabilir.

Ayşe Özyılmazel/Sabah