MedyaFaresi MedyaFaresi

Ayşe Arman, Gözde'nin olay yaratan dekoltesini giydi!

MEDYAFARESİ FOTO GALERİ- Günlerdir tartışma konusu olan \"dekolte krizi\"nin ortasındaki isim sunucu Gözde Kansu Ayşe Arman'a konuştu

Eklenme: 10 Ekim 2013 07:59 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 10:00

Ayşe Arman, Gözde'nin o elbisesini giydi-FOTO GALERİ-

Yaşananlardan üzüntü duyduğunu söyleyen Gözde Kansu "bir kurban gerekiyırdu. Beni seçtiler" dedi.

YAPIMCI FİRMA NE AÇIKLAMA YAPTI?-

Hürriyet yazarı Ayşe Arman, röportaj sırasında Gözde Kansu'nun o dekolteli elbisesini giyerek poz vermeyi ihmal etmedi. Tabi bunun yanında olay olan dekoltenin abartılı bir durumu olmadığını şu sözlerle ifade etti: "(Gülüyor) Düşün ki bu yarışmadan sonra, göğüs büyütme spreyi reklamından teklif almış kadınlar! Evet küçükler. Ama dert oldular memlekete!"

GÖZDE KANSU'NUN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

İşte o röportaj;


"Veliaht" yarışmasındaki sunuculuk nereden çıktı?
Daha önceki projelerden tanıdığım televizyon kanalı yöneticileri, kanaldan ayrılıp bir yapım şirketi kurdular. Bana da böyle bir teklifle geldiler. "Yapacaksam farklı ve yeni bir şey yapmak istiyorum. Klasik bir sunuculuk beni çok da heyecanlandırmıyor" dedim. PR Medya'nın sahibi Haluk Şirin çok ısrar etti. "Biz de tam bunu istiyoruz. Seninle çalışmak istiyoruz. Muhteşem bir enerjin var. İnsanların seni, bu en doğal, en enerjik halinle tanıması gerekiyor. Lütfen reddetme" dedi. Düşündüm, "Madem bu kadar ısrar ediyorlar. Pek çok başarılı yarışma yaptılar. Çok da heyecanlılar. Neden olmasın?" dedim. Ve bu işe girdim.

Seni motive eden para mıydı?
Yok, "Kendin gibi olmanı istiyoruz" dediler. Bana ilginç ve yeni gelen buydu. "Biz izleyicileri şaşırtmak istiyoruz. Üstelik bu, bir eğlence programı. Lütfen bütün enerjini, sıcaklığını ver, bu programı kendi şovuna çevir" dediler.

Uyarı almadım

Peki programın yayınlanacağı kanal seni düşündürdü mü ?
Hayır, hiç. Bilgileri dışında hiçbir şey yoktu, her şeyi biliyorlardı. Zaten böyle büyük bir prodüksiyonda, aksi mümkün değil. Herhangi bir uyarı almadım, herhangi bir sınırlama getirilmedi. Şüpheleneceğim hiçbir şey yoktu yani...

Kostüm?
Bir sürü alternatif yer söylediler, "Şuraya bak, buraya bak!" Baktım. "Burada, bunlar var" dedim. Kıyafetleri gösterdim. Uygun mu? Uygun. Benim kendi başıma bir şey yapacak halim yok ki. Her şeyi onaylatarak yaptım. Sonra teksler geldi, "Bunları sen kendi ağzına göre çevir, doğaçlama, istediğini yap, istediğin şekilde söyle. Zaten canlı yayın değil, bant. Sen bol bol konuş, sohbet et, eğlen, biz montajlayacağız..." dediler.

Prova?
Onu da yaptık. Çekimden bir gün önce. Hatta, kıyafetimi giydim. "Niye giyiyorsun?" dediler, "Biz tiyatroda kostümlü prova yaparız" dedim. "Elbisenin neresine basmamam gerekir, içinde rahat ediyor muyum, etmiyor muyum denemem lazım." Ertesi gün de programı çektik, 7 saat sürdü. Herkes, "Şahane! Şahane" dedi. Yönetmen Caner Erdem, "İşte bu!" dedi. Hatta aralarında, "Sen bizim sunuculuktaki keşfimiz olacaksın!" diye konuştular.

Herhangi bir tedirginliğin var mıydı performansınla ilgili...
Hayır. Televizyon konusunda uzman insanlar beğendiklerini söylüyorlar. "Biz bu işi biliyoruz, bize güven" diyorlar. Yönetmene güvenmeyeceğim de kime güveneceğim?

Sonra...
Sonra montaja da girdim. Sordum, "Nasıl gidiyor?" diye. Orada da "Şahane!" Tekrar tekrar sordum, "Bakın emin misiniz, bu kadar enerjik olmam iyi mi?" diye. "Evet iyi, farklı olan bu. İnsanları konuşturman lazım. İkinci programda da aynen devam" dediler.

Yayınlandığında programı nerede izledin?
Annem ve kardeşimle, evde. Çağla Şikel, Ebru Akel aradı. "Tam sen gibi. Çok enerjik, şahanesin" dediler.

Gözde Kansu'nun dikkat çeken kıyafeti! VİDEO

Twitter'a da bakıyorsun o esnada...
Evet. Twitter bu, her zaman övgü de olur, yergi de. Bu defa da öyleydi. Biri diyor ki "Enerjiniz süper!" bayıldık, öteki diyor ki, "Abi bu neyin kafası, bu kadın ne kullanıyor?" Oysa bu, benim normal kafam. Yönetmenimiz de beni uyarmıştı, "Programa dair her tür kötü eleştiriyi alabilirsin, sakın kulak asma!" diye. Ben de asmadım.

 

Gözde Kansu'nun kovulmasına Twitter'dan tepki yağdı!

Elbiseyle ilgili bir şey var mıydı?
Yok hayır. Elbiseyi, Ajda'nın da elbiselerini tasarlayanlar yapmıştı. Beğenmeyenler olmuş, "Ne bu! Perde gibi" filan. Ama başka bir şey yoktu. Dekoltenin lafı bile geçmiyordu...

Zaten ayıptır söylemesi, ne memelerin büyük ne de elbisenin dekoltesi ahım şahım...
(Gülüyor) Düşün ki bu yarışmadan sonra, göğüs büyütme spreyi reklamından teklif almış kadınlar! Evet küçükler. Ama dert oldular memlekete!

Mesele performans değil

Sonra ne oldu...
Benim her konuda içim rahattı, ortada sürpriz olacak hiçbir şey yoktu. Yapımcılar da kanalda her şeyi izlemiş, onaylamışlardı. Hoşlarına gitmeyen bir şey olsa yayınlarlar mıydı? Pazar akşamı Haluk Şirin'den telefon aldım, "Programın akışında aksaklıklar var, yarın kanalla görüşmeye gidiyoruz, ama seninle ilgili bir sıkıntı yok" dedi.

Vardı da, seni üzmemek için mi dediler...
Profesyonel bir iş yapıyoruz. Çocuk muyuz biz, açık açık söylersin değil mi ama? Pazartesi menajerimi aramışlar, kanalın genel müdürü Adem Bey, programın başındaki performansımı fazla hareketli bulmuş. Ama sonra "Olur" demiş. İşte onlar toplantıdayken, kadere bakın ki, Hüseyin Çelik, o açıklamayı yapıyor. Şimdi bakın, eğer performansımı beğenmiyor olsalardı, dünyanın parasını yatırıyorlar bu işe, o zaman söylerlerdi değil mi? Hiçbir şey söylemediler. Ne zaman ki Çelik konuştu, işler değişti. O zaman önce "dekolte" sorun oldu, sonra laf değişti, "Yok efendim performansını beğenmedik!" oldu...

Sen Hüseyin Çelik'in açıklamasını duyunca ne hissettin?
Üzüldüm tabii. Kendi adıma ve bu ülkede yaşayan kadınlar adına. Bunca sorun varken, ekrandaki bir şov programındaki sunucunun dekoltesine takmak gerçekten akıl alır gibi değil. Sadece bizim memleketimize özgü diye düşünüyorum. Bir de "Hollywood'daki yıldızlar öyle giyinmiyor" demiş. Hiç Hollywood filmi izlemediğini düşünüyorum. Allah aşkına ne var bu elbisede? "Gece kıyafeti" demiş. E tabii. Bir eğlence programını jean ve tişörtle mi sunacaktım? Anlamak mümkün değil. Ama her şeyden önemlisi, herkesin şunu anlamasını istiyorum, kanalın onay vermediği bir kıyafetle benim o programı sunabilmem zaten mümkün değildi. Hepsi izlemiş ve okey vermişti...

 

Bir sürü popçu, çok daha frapan kıyafetler giyiyor. Giysinler de... Ama neden piyango sana çıktı?
Özel bir sebebi olduğunu sanmıyorum. Bana denk geldi. Bence burada, mesele sadece dekolte de değil. Bir kadının, bu kadar enerjik olması, hayat dolu olması, kendine güvenmesi, hareketli olması hoşlarına gitmedi. Demek ki bazılarının kafasında farklı bir kadın konsepti var, istiyorlar ki kadın hep ağır olsun...

Utanç verici tartışma

Sonra tekrar tweet'ler başladı...
Evet, hem de nasıl! "Dekolteme bakma!" diye. "Diren Gözde!" diyor. Ama tabii performansımı müthiş öven tweet'ler de aldım.

İşine son verildiğini ne zaman öğrendin?
Önce büyük bir sessizlik oldu. Kimse bana bir şey söylemedi. Medyada kovulduğumu ilan etti ama bana yapılan bir açıklama yoktu ortada. Sonra yapım şirketi, "Maalesef bu iş bitti" dedi.

Bu mesele, memleketin gündemine oturdu. Köşe yazarları yazdı, kadın yazarlara fikirleri soruldu, baş örtülüler tartıştı...
Evet, iş politik bir boyut kazandı. Ne diyebilirim? Komik, gülünç, içler acısı. Ben 30'larında genç bir insanım ve böyle giyiniyorum. Bunda da bir anormallik olmadığını düşünüyorum. Böyle giyinmeye de devam edeceğim. Bunu savunmak bile bana tuhaf geliyor. Birilerinin dekoltesini tartışmak, bence utanç verici bir şey.

İşten çıkarılmanın performansınla ilgili olduğunu düşünmüyorsun yani...
Tabii ki hayır. O işin bahanesi. Eğer bana şans verilmek istenseydi, verilirdi. Reytingler de fena değildi. Ama kimse, dekolteme laf eden siyasi iradenin aksine davranmak istemedi. Çok açık bu. En kolayı da beni kurban etmekti, ettiler. Yine bir kadını...

Kariyerime de haksızlık, kadınlığımı da. Ben galiba bu ülkedeki pek çok tartışmanın kadın bedeni üzerinden yapılmasından artık sıkıldım. Ailem, bana karışmıyor. Karışmaz da zaten. Ben bilirim nasıl giyinmem gerektiğini. Bıraksınlar artık bizi, bizim bedenimiz, bizim dekoltemiz, bizim performansımız!

Bir taraftan, "Yaşam tarzına müdahale edilmiyor" deniyor, peki bir kadının giydiğine karışmak, yaşam tarzına müdahale değil mi?
Bal gibi müdahale...

Hiç aklına gelir miydi başına böyle bir şey geleceği?
Gelmezdi. Ama artık her şey mümkün...

Senin başına gelenleri protesto etmek isteyen kadınlar, elbisenle poz versinler mi?
Buyursunlar! O elbise artık bir "sembol"...

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN