MedyaFaresi MedyaFaresi

"Ayran içtim sızdım!" 'Lüküs Hayat'a garip sansür!!! Oyun nasıl oynandı?

İzmir Aliağa TED Koleji'nde 4 Haziran günü sergilenen Lüküs Hayat Operası'nın ilçe milli eğitim müdürlüğü bürokratları tarafından sansürlendiği iddia edildi.

Eklenme: 23 Haziran 2008 15:52 - Güncelleme: 23 Mart 2016 14:36
Bu kapsamda operadaki Rıza karakterinin replikeri olan, "Bira içtim, bir kaç duble rakı içtim sızdım' sözleri" , "Ayran içtim sızdım" olarak değiştirildi.

TED Aliağa Koleji Lise bölümü tiyatro kulübü öğrencileri geçen yıl sahneye koydukları "Fehim Paşa Konağı"nın ardından bu yıl "Lüküs Hayat"ı sahnelediler. Ancak iddialara göre Edebiyat bölümü başkanı Rengin Kolca'nın yönetip sahneye koyduğu oyunun replikleri, lise öğrencilerine kötü örnek olacağı ve içkiye özendirebileceği endişesi ile değiştirildi. Duruma itiraz eden oyun yönetmenleri ise tepkilerini şu şekilde dile getirdi: "Oyuna 8 ay boyunca hazırlandık. Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden izin almak için gittiğimiz de bize, 'içinde içki geçen kelimeleri değiştirin. Bunlar gençlere kötü örnek olur' dediler. Bizde değiştirmek zorunda kaldık. Halen şoktayız. 1930'dan bu yana sergilenen oyunun içeriği ile oynamak büyük saygısızlık"

Habertürk
Etiketler : Sansür