MedyaFaresi MedyaFaresi

Aydın Doğan'a büyük şok!!! Petrol Ofisi'ne 250 Trilyonluk ceza mı geliyor?

Türkiye tarihinin en büyük para cezaları Doğan Grubu'nun petrol şirketine kesiliyor. 30 dağıtım şirketlerine verilmesi beklenen para cezalarının toplamı da 1 milyar doları aşıyor. Cezaların sebebi ise kaçak akaryakıtmış!!!

Eklenme: 15 Ağustos 2006 19:06 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 07:40
EPDK, aralarında Petrol Ofisi, Shell, BP gibi dev firmaların da yeraldığı 30 dağıtım şirketine, mühürlenen benzin istasyonlarına akaryakıt verdikleri için ceza yağdıracak. Toplam 1 milyar dolarlık cezalar EPDK'nin bu hafta yapacağı toplantıda kesinleşecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Türkiye tarihinin en büyük cezalarını BP, Shell, Petrol Ofisi kesmeye hazırlanıyor. Bu hafta içinde yaklaşık 1 milyar dolara yakın bir miktara ulaşan cezalar konusunda son kararını verecek EPDK'nın listesinde en çok cezayı da 250 milyon YTL ile Petrol Ofisi'nin alması bekleniyor.

30 ŞİRKETE SORUŞTURMA

Lisanssız ya da menşei belli olmayan akaryakıt bulundurmaktan 2 bin 100 bayiyi mühürleyen EPDK, bu kez denetleme ve soruşturmasına dağıtım şirketlerini de dahil etti. Türkiye'de faaliyet gösteren 34 dağıtım şirketinden 30'unda soruşturmasını geçtiğimiz Şubat ayı sonunda tamamlayan EPDK, savunmaları da aldıktan sonra para cezası kesme aşamasına geldi. EPDK Denetim Dairesi lisanssız ya da menşei belli olmayan akaryakıt bulundurmaktan mühürlenen 2 bin 100 bayiden 260'ına akaryakıt veren dağıtım şirketlerinin dosyaları üzerindeki çalışmalarını tamamlayarak, dosyaları 20 Temmuz 2006 tarihinde yapılan EPDK Kurul Gündemi'nde görüşülmek üzere teslim etti.

PO'YA 250 MİLYON YTL CEZA

EPDK Genel Kurulu'nun 20 Temmuz'da görüşmeye başladığı dosyaların her bir teslimat için ayrı ceza kesilmesi kararı alındı. 5015 Sayılı Kanun her sevkiyat için ayrı ceza kesilmesini öngörmesine rağmen, EPDK işi sıkı tutmak için de Hukuk Dairesi'nden görüş istedi. Daire de "Dağıtıcıların lisanssız bayilere yaptıkları akaryakıt teslimi lisansa aykırı bir eylem olduğundan, 5015 sayılı kanunun 19'uncu maddesinde öngörülen para cezasının her bir eylem için ayrı ayrı uygulanması gerektiği" kanaatini yazılı olarak bildirdi.

Buna göre şirketlere her bir dağıtım için 500 bin YTL ceza uygulanması gerekiyor. Buna göre kurul gündeminde 500 civarında dosyası olduğu ileri sürülen PO'ya 250 milyon YTL (250 trilyon TL) ceza verilmesi bekleniyor.

16-17 ŞİRKETE CEZA GELİYOR

Ayrıca, 30 dağıtım şirketlerine verilmesi beklenen para cezalarının toplamı da 1 milyar doları aşıyor. Soruşturmanın ardından, EPDK Denetim Dairesi de dosyalar üzerindeki çalışmasını tamamladığı için, EPDK'nın kesilecek para cezalarını düzenleyen kanun maddesini uygulamanın dışında bir alternatifi kalmıyor.

20 Temmuz'daki Genel Kurul'da gündeme alınan dağıtım şirketlerine para cezası kesilmesi işlemi, PO'nun faturalarının yeniden gözden geçirilmesi işlemeninin tamamlanamaması üzerine yarım kalmıştı. Yetkililerden alınan bilgiye göre, PO faturalarının yeniden incelenmesi tamamlandı ve bu hafta yapılacak EPDK Kurul Toplantısı'nda soruşturma geçiren 30 dağıtım şirketinden 16-17'sine para cezası kesme işlemi tamamlanacak.

LOBİLER SONUÇSUZ KALDI

Para cezası kesilmesine sebep olacak dosyalarının üst kurul gündemine gönderildiği bilgisini alan dağıtım şirketi temsilcileri, dosyalar kurul gündeminde ele alınıp para cezaları kesilmeden müdahale ederek cezalarını engellemeye çalıştılar. Gerek soruşturmaların sürdürüldüğü ve gerekse savunmalarının alındığı sırada birtakım kulis faaliyetleri yürüten şirketler, başarılı olamayınca üst kurul üyeleriyle görüşerek durumlarını anlatmaya çalıştılar. EPDK koridorlarını mekan tutan dağıtım şirketi temsilcileri, EPDK üyelerinin para cezalarını kararlaştırmak için 20 Temmuz'da yaptığı toplantı başlangıcına kadar girişimlerini sürdürdüler. Şirket temsilcileri, bir sonuç alamayınca kulis çalışmalarını başka alanlara kaydırdılar.

Yeni Şafak