MedyaFaresi MedyaFaresi

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması 30 yaşında!

Karikatürün Evrensel Sahnesi olarak anılan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na 1983’ten bu yana 137 ülkeden 7.800 karikatürist 80 bine yakın eserle başvurdu.

Eklenme: 09 Ekim 2013 10:59 - Güncelleme: 18 Şubat 2016 16:26

 Karikatür arşivi ile bir anlamda dünya tarihine ışık tutan Aydın Doğan Vakfı, 24 Ekim’deki 30.Yıl Gala Gecesinde “Konuşan Çizgiler”i ve onlara ilham verenleri ağırlayacak.
İlki 1983 yılında gerçekleştirilen ve düzenlendiği günden bugüne kadar uluslararası arenada saygınlığıyla anılan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek özel bir davetle ülkemizden ve uluslararası karikatür dünyasından önemli isimlerin katılımıyla 30. yılını kutlayacak.

OTUZ YILDIR KARİKATÜRÜN EVRENSEL SAHNESİ


24 Ekim 2013 tarihinde Hilton Convention Center’da, 30 yıldır karikatüre hayat verenlerle, onlara gönül verenleri bir araya getirmek üzere 30. yıl özel daveti düzenlenecek. Davette 30. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın (bu yılki yarışmanın) kazanan isimlerinin ödülleri takdim edilirken yarışmanın tarihi boyunca birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü alan karikatürlerin sergileneceği özel bölümde bir anlamda son 30 yıllık dünya tarihine ışık tutulacak.

KARİKATÜR DÜNYASININ ÜNLÜ İSİMLERİ AĞIRLANACAK

30. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödül Töreni’nin ve 30.Yıl Özel Sergisi’nin gerçekleştirileceği gecede, karikatür dünyasının önemli isimleri de ağırlanacak.

ÜNLÜ KARİKATÜRİST RALPH STEADMAN VE FECO DÜNYA BAŞKANI PETER NİEUWENDİJK TÖREN İÇİN İSTANBUL’DA

Geçtiğimiz yıl kendisinin yaşamını konu alan ve oyuncuları arasında Johnny Depp’in de rol aldığı For No Good Reason isimli belgeselle adından söz ettiren ünlü İngiliz Karikatürist Ralph Steadman, 30.Yıl Ödül Töreni için İstanbul’da olacak. İlki 1984 yılında olmak üzere bu yıl 6. kez Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Seçici Kurul üyeleri arasında yer alan Steadman, Hunter Thompson ile birlikte “Gonzo Journalism” tanımının yaratıcısı ve ilk uygulayıcı olması ile de dünya tarihine imza atan önemli isimler arasında sayılıyor. Posta pulu, tiyatro sahneleri ve pek çok çocuk kitabının yanı sıra; Hayvan Çiftliği, Fahrenheit 451 ve Alis Harikalar Diyarında gibi klasik eserleri de resmeden karikatürist; The New Yorker, The Independent ve Rolling Stone gibi yayınlar için karikatürler üretiyor.
Yine aynı tören için İstanbul’da ağırlanacak bir diğer isim de FECO (Federation of Cartoonist Organisations) Dünya Başkanı Peter Nieuwendijk olacak. 30.Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödül Töreni ve 30.Yıl Kutlamaları’nda “İlham Verenlere İlham Vermek” başlığıyla bir konuşma yapması beklenen Nieuwendijk, karikatür dünyasının merkezlerinden kabul edilen FECO’nun Dünya Başkanı olarak etkinliği onurlandıracak.
“30 YILIN KONUŞAN ÇİZGİLERİ" VE 2013 ÖDÜLLÜ KARİKATÜRLERİ CKM’DE SERGILENECEK

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması, düzenlendiği günden bu yana toplam 41 ülkeden 130 karikatür ustasını uluslararası jüri üyesi olarak ağırladı. Yarışmanın uluslararası jürisi, 1983 yılından bu yana 137 ülkeden 7 bin 800 sanatçının 80 bine  yakın başvurusu arasından toplam 99 eseri ilk üç arasında ödüllendirirken, 393 eseri de özel başarı ödülüne layık gördü.
1983 yılından bu yana birincilik, ikincilik ve üçüncülük ile ödüllendirilien eserlerin yer alacağı “30 Yılın Konuşan Çizgileri” isimli çok özel sergi de, yarışmanın 30. yıl gala gecesine katılan konukların ziyaretine açılacak.
“30 Yılın Konuşan Çizgileri” sergisi gala gecesinin ardından; ilk kez Haziran 2013’te Seçici Kurul tarafından Bodrum’da açıklanan bu yılın ödüllü karikatürlerinden oluşan 30.Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi ile birlikte 25 Ekim – 15 Kasım tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde de izlenebilecek.

BÜTÜN DÜNYADA "KARİKATÜR OSCARLARI" OLARAK BİLİNİYOR
Şiddet ve ayrımcılığın küresel istikrarı tehdit ettiği modern dünyada, hoşgörünün her zamankinden daha çok önem kazandığı, karikatürün de hoşgörü ve sağduyuya dayalı olduğu, farklı düşünce ve inançlara açık bir toplumun yapıtaşlarından biri olduğu düşüncesinden hareket edilerek düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması, bütün dünyada “Karikatür Oscarları” olarak biliniyor. 1983 yılından itibaren düzenlenen yarışmaya bugüne dek 137 ülkeden 7 bin 800 sanatçının katılması da ödülün boyutunu ve önemini belgeliyor.
Dünyanın çeşitli ülkelerinden yüzlerce saygın karikatüristin katıldığı yarışmanın seçiciler kurulu da dünyanın en önemli karikatür ustalarından oluşuyor.

AYDIN DOĞAN VAKFI HAKKINDA

Aydın Doğan Vakfı güçlü, çağdaş, saygın bir toplumun başlıca gereği olarak insanların tarafsız ve doğru bilgiye ulaşabilmelerine, sorunlarını özgür ve adil bir ortamda çözebilmelerine olanak sağlamak, toplumun eğitim ve kültür düzeyini geliştirecek yatırımlar yapmak ve bu tür faaliyetleri desteklemek amacıyla kuruldu.
Kamu yararına çalışan bir kurum olarak oluşturulan Aydın Doğan Vakfı, çalışmalarını eğitim, kültür, kamu sağlığı, bilimsel araştırma, spor ve ekonomi alanlarında yoğunlaştırdı. Doğan Grubu Şirketleri Türkiye’nin sosyal ve kültürel atmosferini oluşturan bu alanlardaki gelişime ve ilerlemeye katkıda bulunmak içim bütün çalışmalarını vakıf çatısı altında birleştirdiler.
Aydın Doğan Vakfı geçmişten bu yana eğitime verdiği destekle aynı zamanda nitelikli işgücünün gelişimine katkıda bulunduğunun bilincindedir. Bu bilinçle özellikle kalkınmakta olan yörelerde çağdaş bir eğitim ortamı oluşturmaya, öğrenim sürecini çağın gerektirdiği teknolojiyle güçlendirmeye çalışıyor.
Vakfın öncelikli hedefleri arasında eğitimin hemen ardından medyayla ilgili çalışmaları desteklemek, kültürel ve sosyal ilerlemeyi hızlandırmak da yer alıyor. Vakıf, Türkiye’nin çağdaş küresel uygarlığın etkin bir üyesi olarak ihtiyaç duyduğu ve Türkiye’nin uluslararası platformda en doğru biçimde temsil edilmesinin gerekli olduğu alanlarda her türlü katkıyı sağlıyor. Aydın Doğan Ödülleri, Uluslararası Karikatür Yarışması ve Genç İletişimciler Yarışması, vakfın bu yöndeki kararlı çabalarının artık geleneksel hale gelen etkinlikleridir.

(FOTOĞRAF)