MedyaFaresi MedyaFaresi

Avrupa'da dev operasyon: 2 Türk tutuklandı

Almanya'da bu sabah yaklaşık 250 polisin katıldığı IŞİD operasyonunda, 11 farklı yere baskın düzenlendi. Operasyonda, IŞİD'in Suriye'deki mücadelesi için militan ve finansman desteği sağlamakla suçlanan bir grubun lideri olduğu iddia edilen İsmet D. ile örgüt üyesi Emin F. tutuklandı. Aynı...

Eklenme: 16 Ocak 2015 11:57 - Güncelleme: 05 Şubat 2016 10:30

Avrupa'da üç komşu ülke Almanya, Fransa ve Belçika'da terör operasyonları düzenlendi.

Alman polisinin baskın düzenlediği yerlerin başkent Berlin'de olduğu açıklandı. Reuters'ın haberine göre, yaşları 31 ila 44 arasında değişen beş Türk'ü izleyen polis, aylar süren takibin ardından bu sabah operasyon için düğmeye bastı.

Alman polisinin düzenlediği baskınlarda, 41 yaşındaki İsmet D. ve 43 yaşındaki Emin F. tutuklandı. AFP, İsmet D.'nin, liderlik ettiği öne sürülen grupta Türklerin yanı sıra Çeçen ve Dağıstanlıların olduğunu bildirdi. Polisten yapılan açıklamada, tutuklanan Emin F.'nin ise finansmandan sorumlu olduğu öne sürüldü. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Emin F.'nin ayrıca Suriye'ye giden grup üyelerine gece görüş cihazı gibi askeri malzemeler sağladığına dair iddialar olduğu belirtildi.

Şüphelilerin "Suriye'de devlete yönelik ciddi şiddet eylemleri düzenleme hazırlığında olduğu" iddia edildi. Alman polisi, gözaltına alınan üç kişinin ise yeterli delil olmadığı için serbest bırakıldığını duyurdu.

Polis, grubun Almanya'da saldırı planladığına dair herhangi bir kanıt bulunmadığını bildirdi.

PARİS'TE GARDA BOMBA İHBARI
Fransa'nın başkenti Paris'in merkezindeki Gare de l'Est tren garı ise bu sabah bomba ihbarı nedeniyle kapatılarak boşaltıldı.

Yerel saatle 08.00 (TSİ 09.00) sularında gelen ihbar üzerinde gardaki tüm yolcular ve personel dışarı çıkarıldı. Polis olay yerinde inceleme yapıyor.

Fransız basınından kimi kaynaklar, paniğe neden olan şeyin sahipsiz bir valiz olduğunu, kimileri ise telefonla ihbar yapıldığını bildirdi.

Bu arada AFP'nin haberine göre, Paris Başsavcılığı, geçtiğimiz hafta düzenlenen saldırılarla bağlantılı olabileceği düşünülen üçü kadın, 12 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.