MedyaFaresi MedyaFaresi

Avrupa'da 80 kişi donarak öldü!

İngiltere’den Ukrayna’ya Avrupa genelinde yaşanan yoğun kar yağışı ve aşırı soğuk nedeniyle hayat durma noktasına geldi.

Eklenme: 02 Şubat 2012 00:43 - Güncelleme: 06 Nisan 2016 15:18

Hava sıcaklıklarının eksi 30 derecedelere kadar indiği Ukrayna’da 43 kişi soğuktan donarak hayatını kaybetti. Hükümet evsizler ve evlerini sıcak tutacak imkanı olmayanlar için 1736 sığınma merkezi kurdu. Bu barınaklarda 24 binden fazla kişinin kaldığı belirtildi. Ancak yine de 720 kadar kişi hipotermi yüzünden hastaneye kaldırıldı. Yetkililer 122 barınak daha kurmak için çalışmalarına devam ederken, ülke genelinde okullar ve üniversiteler tatil oldu.

İngiltere’de alarm

İngiltere’de bir haftadır devam eden aşırı soğuklar direk can almadı ama aşırı soğuklara bağlı ölümlerde yüzde 21 oranında artış gözleniyor. Sağlık otoriteleri, üçüncü derece soğuk alarmı verdikleri ülkede hava şartlarının bir hafta daha bu şekilde devam etmesi halinde 1500 kişinin soğuğa bağlı hastalıklardan hayatını kaybedebileceği uyarasında bulundu.

Polonya’da 27 ölü 5 kayıp

Avrupa’da soğuktan en fazla ölümün yaşandığı bir diğer ülke ise Polonya oldu. Eksi 29 derecelerde seyreden hava sıcaklıkları yüzünden 30 kişi donarak öldü. 5 kişinin de kayıp olduğu belirtildi.

27 yılın en soğuk kışı

Son 27 yılın en soğuk kışını yaşayan İtalya’da da hayat felç oldu. Toskana ve Umbria bölgesini etkisi altına alan yoğun kar yağışları yüzünden otobanlar kapandı. Eksi 20 dereceye ulaşan soğuklar yüzünden ülke genelinde üniversite ve diğer okullar tatil edildi. Siena-Catania ve Bologna-Fiorentina arasındaki Seri A maçları hava şartları yüzünden iptal edildi. Romanya’da da eksi 26 dereceyi bulan kış şartları 10’a yakın kişinin hayatına mal oldu. Öldürücü soğuklar Bulgaristan’da 5, Sırbistan’da 8 kişinin hayatına mal olurken Litvanya, Bosna, Slovakya, İsviçre ve Çek Cumhuriyeti’nde de ölümlere neden oldu.

VATAN