MedyaFaresi MedyaFaresi

Avatar'ın yönetmeni, Oscar için eski eşiyle savaşacak!

Oscar adaylıkları, eski karı-koca olan James Cameron ile Kathryn Bigelow'u karşı karşıya getirdi.

Eklenme: 03 Şubat 2010 14:12 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 07:22

82. Akademi Ödülleri adayları, dün Kaliforniya'da aktris Anne Hathaway tarafından açıklandı. Bu yılki adaylıklara eskiden evli olan iki yönetmen damgasını vurdu: James Cameron ve Kathryn Bigelow. Cameron'ın 'Avatar'ı ve Bigelow'un Irak filmi "Ölümcül Tuzak/The Hurt Locker", Akademi'den dokuzar adaylık aldı. Bu iki filmi Quentin Tarantino imzalı "Soysuzlar Çetesi" 8 adaylıkla takip etti. 6 adaylık alan Lee Daniels'ın yönettiği "Precious" ise adaylar arasında 'yılın sürpriz bağımsız filmi' olarak öne çıktı.

BU YIL 10 FİLM YARIŞIYOR

Bu yıl en önemli değişiklik 'En İyi Film' dalında 5 yerine 10 filmin yarışacak olması. Akademi'nin bu kararının arkasında, en önemli kategorideki heyecanı ve ilgiyi artırmak yatıyor. Bu karar sayesinde, Güney Afrika'dan gelen bilimkurgu "Yasak Bölge 9/District 9", İngiliz yapımı "An Education" ve "Yukarı Bak/Up" gibi sürpriz filmler kendilerine 'En İyi Film' kategorisinde yer buldu. Oyuncu dallarında, önceden tahmin edilen Jeff Bridges, George Clooney, Sandra Bullock ve Penelope Cruz'un da aralarında bulunduğu 20 isim adaylık alırken, Oscar'ın kadın oyuncu kategorilerinin vazgeçilmez ismi Meryl Streep 16. kez Oscar adaylığını elde etti. Akademi Ödülleri, 7 Mart gecesi Alec Baldwin ve Steve Martin'in sunacağı bir törenle sahiplerini bulacak.

MERYL STREEP 16. KEZ ADAY

Bu yıl 82'ncisi dağıtılacak olan Oscar ödüllerine adaylar arasında dikkat çeken James Cameron'un eski eşi Kathryn Bigelow'un Oscar alması durumunda ilk kez bir kadın yönetmen En İyi Yönetmen Ödülü'nü evine götürmüş olacak. Listede, 1944'ten bu yana 5 filmin aday gösterildiği en iyi film kategorisinde bu yıl ilk kez 10 filmin aday gösterilmesi dikkat çekti. Böylece En İyi Film kategorisi daha fazla ilgi çekeceği umuduyla 5 adaylıktan 10 adaylığa çıkarılmış oldu.

Meryl Streep'in, En İyi Kadın Oyuncu adayları arasında yer alması, adaylar listesinin başka bir ilginç yanını oluşturdu. Meryl Streep, 'Julie & Julia'daki performansından dolayı En İyi Kadn Oyuncu Ödülü'ne aday gösterildi. 60 yaşındaki ikon, 16'ncı kez aday olma rekorunu da kırmış oldu.

Oscar'a aday gösterilen film ve sanatçılar her yıl olduğu gibi şubat ayı başında, kazananlar ise 7 Mart'ta Los Angeles'taki Kodak Tiyatrosu'nda Steve Martin ve Alec Baldwin'in sunuculuğunu yapacağı törenle dağıtılacak.