MedyaFaresi MedyaFaresi

Aşık İhsani Ankara'da anıldı

Aşık İhsani ölümünün 10. Yılında Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde anıldı. Birçok halk ozanı, şair, yazar ve akademisyenin katılım gösterdiği etkinlikte çeşitli başlıklarda sunumlar gerçekleştirildi.

Eklenme: 22 Haziran 2019 21:03 - Güncelleme: 22 Haziran 2019 20:06

Aşık İhsani ölümünün 10. Yılında Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde (NHKM) anıldı. 21 Haziran Cuma akşamı NHKM Bahçesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte birçok halk ozanı, şair, yazar ve akademisyen de izleyiciler arasındaydı.

Sunuşlarda, Aşık İhsani’nin 1930’lu yıllarda başlayan yaşamının Türkiye’deki tüm kırılma anlarına tanıklık ettiği ve bu tanıklığın İhsani’nin yaşamına, sanatına ve siyasi hayatına nasıl yansıdığı dile getirildi. İkinci Dünya Savaşı, Demokrat Parti iktidarı, 27 Mayıs, Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) kurulması, 12 Mart Askeri Darbesi, 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi, 1977 1 Mayıs’ı, 12 Eylül Askeri Darbesi vb. tüm olayların Aşık İhsani’yi şekillendirdiği ve şiirlerinde Sosyalizm vurgusunu çoğaltığı ifade edildi. Aşık İhsani’nin Demokrat Parti iktidarındaki yaşamını cahiliyet dönemi olarak adlandırdığı, 1963 yılında Sefer Aytekin ve Fikret Oytam’ın öncülüğünde kurulan Devrimci Ozanlar Derneği ile devrimcileştiği söylendi.

İzleyiciler arasında yer alan gazeteci ve yazar Atilla Aşut da Aşık İhsani ile olan çalışmalarından ve anılarından bahsetti.

Gecenin sonunda Anadolu Müzik Kültürleri Derneği Yöresel Müzikleri Araştırma Topluluğu, Aşık İhsani eserlerinden oluşan repertuarlarını izleyicilerle paylaştı