MedyaFaresi MedyaFaresi

Arınç'ın siteminin perde arkası ortaya çıktı! 3 gün bekledi..

Başbakan Erdoğan'ı eleştiren Bülent Arınç'ın, gündeme bomba gibi düşen açıklamalarını yapmak için Erdoğan'dan üç gün açıklama beklediği öne sürüldü.

Eklenme: 10 Kasım 2013 09:12 - Güncelleme: 09 Mart 2016 10:12

Bülent Arınç\'tan tarihi çıkış! Ben artık yokum... VİDEO

Gazeteci Deniz Zeyrek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın çıkışının altında Başbakanlık tarafından yanlış yönlendirilip bizzat Başbakan’ın açıklamasıyla muhalefetin hedef tahtasına oturtulmasının olduğunu iddia etti.

İşte Deniz Zeyrek’in Radikal’de köşesine taşıdığı yazıdan bir kısım

Başbakan’ın ne dediği, neden dediği sorularının yanıtı artık üç aşağı beş yukarı biliniyor. O nedenle doğrudan “Arınç neden isyan etti?” sorusuyla başlayalım.

Yanıt verirken içinde Cumhurbaşkanı Gül’ün de geçtiği çok karmaşık siyasi senaryolar yazmaya, AK Parti’de derin görüş ayrılıkları aramaya gerek yok. Sorunun yanıtı aslında çok basit ve kişisel: Yanlış yönlendirildi ve siyaset arenasında ‘muhalefet aslanları’nın önünde tek başına bırakıldı...

Çünkü ‘kızlı-erkekli öğrenci evleri’ meselesinin tamamen dışındaydı ve geçen pazartesi günü bakanlar kurulu toplantısından sonra ‘Hükümet Sözcüsü’ olarak, basının, dolayısıyla da kamuoyunun karşısına çıktığında konuyla ilgili tek bilgisi eline Başbakanlık’tan verilen nottaki kadardı: “Zaman’da çıkan haber sorulabilir. Öğrenci evlerine müdahale edileceği yönünde haberler doğru değil, hükümetin böyle bir planı yok...”

Dolayısıyla kendi görüşlerini bile açıklama fırsatı bulamamış, sadece Başbakanlık’ın resmi görüşünü kamuoyu ile paylaşmıştı.

Buna karşın 16 saat sonra, salı günü yapılan AK Parti Grup Toplantısı’nda Başbakan kürsüden gazetede yayımlanan haberi doğrular nitelikte bir konuşma yaptı ve “Apartmanda yaşayan komşularından ihbarlar geliyor. Çünkü buralarda nelerin olduğu belli değil, karmakarışık, her şey olabiliyor. Ondan sonra anne-babalar ‘Devlet nerede’ diye feryat ediyor. Kusura bakmasınlar, bu yaşam tarzına müdahale değildir, yorumlayanlar varsa buyursunlar yorumlasınlar” dedi.

Erdoğan’ın bu sözleri muhalefete anında malzeme oldu ve ‘Arınç’ın Başbakan tarafından ofsayta düşürüldüğü’ yorumlarına yol açtı. Üstelik muhalefet geçmişte yaşanan benzer durumları da hatırlatıyordu.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız..