MedyaFaresi MedyaFaresi

Arınç U2 konserine gitmek istiyor! İşte sevdiği sanatçılar!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç katıldığı bir radyo programında, son dönemde beğendiği sanatçıları açıkladı.

Eklenme: 26 Ağustos 2010 17:46 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 08:34
Radyo Klas'ta Michael Show'a konuk olan Michael Kuyucu'nun sorunalırı yanıtladı. Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç'ın açıklamaları dün daha çok bedelli askerlik konusunda yaptığı değerlendirme ile gündeme gelmişti. Arınç'ın katıldığı programda müzik üzerine sohbetler de gerçekleşti.

Dinleyicilerin YouTube sorusunu cevaplayan Arınç teknolojiye olan ilgisini de belli ederek, Google Earth kullandığını dile getirdi.

Şimdi Uzaklardasın'ın kendisi üzerindeki etkisini aktaran Arnıç, son yıllarda beğenerek dinlediği sanatçıları da açıkladı. Bülent Arınç,   dünyaca ünlü Rock grubu U2'nun konserine gitmek istediğini de söyledi.

Arınç konuşmasında müzikten ve farklı konulardan da bahsetti.

YOUTUBE AÇILMALI

Programı dinleyenlerin gönderdiği soruların başında YouTube'un açılması geliyordu. Arınç konunun hukuki boyutunu  açıkladıktan sonra, engellemeyi gerektiren videoların kaldırılması gerektiğini ve Google'ın Türkiye'de yerel temsilcilik açması gerekliliğini vurgu yaptı. Arınç şunları söyledi; "Google ve YouTube şirketlerinin  adli makamlarının başkanlığımızın ve kanunen yetkili kılınmış diğer mercilerin IP bilgi taleplerinin yerine getirilmesi istenmiş. Diğer ülkelerde bu yapılmış ama Türkiye'de bunları yerine getirmediler, yerine getirmediği halde   belki şu içerikler konusunda bir karar verilse, bu tekrar erişime açılabilecek. Ben şahsen konusu suç teşkil eden konuların dikkate alınmasını istiyorum. Dünyada yasaklar var  elbet ama yasaklar giderek azalmalıdır, hatta yok olmalıdır. Hepimiz YouTube'dan istifade ediyoruz,   Google'dan istifade edebiliyoruz bulunduğumuz yerin tayininde bile Google- Earht'ü izleyebiliyor insan. Bunlardan insanların mahrum olmasını istemiyorum."

 'ŞİMDİ UZAKLARDASIN' HÜZÜNLENDİRDİ

Michael Kuyucu Bülent Arınç'a sürpriz yaparak ona Zeki Müren'in klasiklerinden "Şimdi Uzaklardasın" adlı şarkıyı yayınladı. Bunun üzerine Arınç, Michael Kuyucu'ya bu şarkının kendisi için çok önemli bir anısı olduğunu açıkladı.

Arınç anısını şöyle anlattı : "Bu şarkının annemle ilgili çok hatırası var, annem Alanyalıdır 18 yaşında 1937 yılında evlenmiş, Şemdinli'ye gitmişler. Babam astsubay ve tayini çıktığı için oraya gitmiş. Orada beş altı yıl kalmış, ulaşım yok, haberleşme yok zaman geçmiş  derken  tekrar 18 yıl sonra  memleketine dönebilmiş. Gurbet dendiği zaman annem  bu şarkıyı  dinler hep ağlardı, bu şarkı ona biraz da gurbeti hatırlardı ve bu şarkıyı söylerdi."

MÜZİK BİRAZ YOZLAŞTI

Michael Kuyucu, bir müzik yazarı olarak Bülent Arınç'a günümüz müzik dünyasına yönelik görüşlerini de sordu. Arınç "Son yıllarda müziğimiz  biraz yozlaşmaya gitmiş ama son yıllarda ben Türk sanat müziğinin asli hüviyetine döndüğünü görüyorum, çok güzel cd'ler çıkıyor, biz TRT'nin müzik yayını yapan kanalını da açtık. Çok kaliteli müzik yayınları yapmayı amaçlıyoruz. Ben TRT'nin müziğe çok yatırım yaptığını düşünüyorum bu sayede Türk Halk müziği ve Sanat müziğinin gelişeceğine inanıyorum." Yorumunu yaparken son yıllarda Ferhat Göçer ve Funda Arar'ı severek dinlediğini de açıkladı.

"U2 KONSERİNE GİTMEK İSTİYORUM"

Michael Kuyucu, Bülent Arınç'a "Kuşlardan öğrendim siz, U2 konserine gitmek istiyormuşsunuz" deyince Arınç gülümseyerek U2 Grubunun çok beğendiğini söyledi. Arınç, "U2 Konserine gitmek istiyorum, İrlanda'da da meşhur olan bu grup Olimpiyat stadında büyük bir konser verecekler, bu konsere gitmek istiyordum ama Manisa'da referandum da çalışmalarım olacağı için gidemeyeceğim. Ancak bu yoğunlukta belki daha sonra televizyondan , haberlerden takip etmek şansım olacak." dedi.