MedyaFaresi MedyaFaresi

Keşke Steve Jobs da görseydi: Apple’ın değeri 1 trilyon doları geçti

Medyafaresi.com Ekonomi Haberleri- ABD'nin piyasa değeri en yüksek şirketi olan teknoloji devi Apple'ın hisseleri yüzde 5.96 arttı.

Eklenme: 01 Mayıs 2019 21:07 - Güncelleme: 01 Mayıs 2019 22:04

Steve Jobs'un kurmuş olduğu ABD’li teknoloji şirketi Apple’ın piyasa değeri, şirketin gelirlerinin beklentinin üzerinde gelmesiyle 1 trilyon dolara ulaştı.

Geçtiğimiz aylarda 1 trilyon dolar değere ulaşan ilk ABD merkezli şirket olarak tarihe geçen Apple, bu başarısını sürdürememiş ve 1 trilyon dolar bandının altına düşmüştü.

Microsoft, 1 trilyon dolar seviyesine ulaşarak Apple ve Amazon'un geride bırakmayı başarmıştı.

Apple, hisselerini geri kazanmayı başardı ve yüzde 5.96 artışla hisse başına 212.620 dolardan işlem gördü.

İlk kez Ağustos 2018’de 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan Apple, yılın ikinci mali çeyreğinde gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.0 düşüşle 58 milyar dolara gerilediği duyurdu.

Bunun yanında şirketin seyreltilmiş hisse başına kazançları da aynı dönemde yüzde 10 düşüşle 2.46 dolara geriledi. Apple ayrıca, hisse geri satın alımı programını da 75 milyar dolara yükselteceğini duyurdu.

Piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşan şirketler:

1-)Apple

2-)Microsoft

3-)Amazon

Steve Jobs Kimdir?

24 Şubat 1955 tarihinde San Francisco'da dünyaya gelen iş adamının tam adı Steven Paul Jobs'dur. Babası Suriyeli Abdulfattah John Jandali annesi ise Amerikalı Joanne Schieble'dir. Fakat çift, resmen evli olmadıklarından dolayı Jobs'u evlatlık vermişlerdir.  

1972 yılında Portland, Oregon'daki Reed Koleji'nde okumaya başladı fakat ilk dönemin sonunda okulu bıraktı. Arkadaşı Steve Wozniak ile zamanın ünlü oyun üreticilerinden olan Atari Inc'de oyun tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda Homebrew Computer Club (Ev Yapımı Bilgisayar Kulübü) ile tanışan ikili sürekli olarak bu kulübün düzenlediği toplantılara katıldı. Bu toplantılardan çok etkilenen ikili 1976 yılında Jobs'un evinin garajında Apple'ı kurdular. Şirketi kurduklarında Jobs21, Wozniak ise 26 yaşındaydı. 

Piyasaya sürdükleri ilk bilgisayar olan Apple I 666.66 $'dan satışa sunuldu. Aradan 1 yıl geçtikten sonra Apple II piyasaya sunuldu ve bu bilgisayar sayesinde şirketin bilgisayar piyasasındaki yeri sağlamlaşmaya başladı. Apple, 1980 yılında halka açılmış ve aynı yıl Apple III piyasaya sürülmüştür. Bu 3 bilgisayarın üretimi sırasında, ne bankalardan ne de başka şirketlerden destek alamayan ikili, minibüslerini ve hesap makinelerini satarak kısıtlı imkanlarla çok şey başarılabileceğini kanıtlamışlardır. 

Apple'ın halka arzından sonra büyümeyi hızlandırmak isteyen Steve Jobs, 1983 yılında John Sculley'i (Pepsi Cola'nın o zamanki CEO'su) "Ömrünün sonuna kadar şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa Dünya'yı mı değiştirmek istiyorsun?" diyerek ikna etmiş ve Apple'ın CEO'su yapmıştır. 

Bu gelişmeler sırasında özel hayatını da ihmal etmeyen Jobs'un, 1978 yılında evlilik dışı bir kız çocuğu olmuş ve kızının adını Lisa Jobs koymuştur. Daha sonra 1991 yılında Laurene Powell ile evlenen Steve Jobs'un, bu evlilikten 3 çocuğu olmuştur.  

5 Ekim 2011 tarihinde hayata gözlerini yuman Steve Jobs'un ölüm sebebi Pankreas kanseridir. 

Öldüğü yıl Steve Jobs'un serveti yaklaşık olarak 17 milyar dolardı. Steve Jobs öldükten sonraserveti eşine kalmış ve Laurene Powell kendisine kalan bu mirasla Dünya'nın en zengin 6. kadını olmuştur.

Yağmur Ayan / Medyafaresi.com