MedyaFaresi MedyaFaresi

Antalya Kumluca'daki yangın söndürülemiyor!

Antalya’nın Kumluca ilçesinde dün başlayan orman yangını 26 saatten fazla zamandır büyüyerek devam ediyor. İki itfaiye eri son anda kurtarılırken, bazı evler yandı, onlarca hayvan telef oldu.

Eklenme: 25 Haziran 2016 16:26 - Güncelleme: 25 Haziran 2016 16:32

Yangının kontrol altına alınamaması nedeniyle vatandaşlar da evlerini boşalttı.
 

Kumluca’da iki önemli tatil noktası Adrasan ve Olympos’a giden dağ yolunun üst tarafında bulunan Erentepe Mahallesi’nde dün öğle saatlerinde başlayan orman yangınına, ekiplerin müdahalesi gece boyunca sürdü. Akşam olması nedeniyle havadan müdahaleye ara verilirken, kara ekipleri sabaha kadar yangının büyümemesi için çalıştı.

Dün saat 20.00 sıralarında kısmen kontrol altına alınan ve yaklaşık 50 hektarlık alanda etkili olan yangın saat 04.00 sıralarında rüzgarın da etkisiyle yeniden alevlendi. Erentepe ile yan yana Belen Mahallesi’ndeki ormanlık alana da sıçrayan yangına 2 uçak, 6 helikopter, 42 arazöz ve 200 orman işçisiyle müdahale sürüyor.

Yoğunluklu olarak Belen’deki ormanlık alanda devam eden yangın Erentepe’de de etkisini sürdürüyor. Erentepe’de etkili olan yangında toplam 13 ev ile zeytin, portakal ve nar bahçeleri ve sera alanları yanarak zarar gördü. Alevlerin ortasında kalan bir TIR ile dorsesinde yüklü iş makinesi de yandı. Yangından zarar gören orman alanı miktarı da 100 hektarı aştı.

Yangın nedeniyle Kumluca- Antalya karayolu da trafiğe kapatıldı. Yangının Sarıkavak Mahallesi’ni de tehdit ettiği ve bölge halkının dikkatli olması konusunda uyarıldığı belirtildi.

ORMAN GENEL MÜDÜRÜ KUMLUCA’DA

Kumluca’da devam eden orman yangının söndürülmesine ilişkin çalışmaları incelemek üzere Ankara’dan Antalya’ya gelen Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, yangınla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yangının dün saat 12.40’da çıktığını söyleyen Üzmez, yangının ormanlık alanda değil serada başladığını kaydetti.

''RÜZGARIN KESİLMESİ LAZIM''

Rüzgarla birlikte yayılmaya başlayan yangının hem seralar hem de ormanlarda etkili olduğunu vurgulayan İsmail Üzmez, 9 helikopter, 3 amfibik uçak, 80’e yakın itfaiye ve 500 işçinin yangına müdahale edildiğini belirtti. Havanın rüzgarlı olması ve rüzgarın da zaman zaman darp diye tabir edilen hareketi nedeniyle yangının bir o tarafa bir bu tarafa geçtiğini vurgulayan İsmail Üzmez, "Biz de uçaklarımızla, helikopterlerimizle, itfaiyemizle hatta dozerlerimizle bu yangını çevirmeye çalışıyoruz. Ama garanti olarak durdurabilmek için rüzgarın biraz kesilmesi lazım. Arkadaşlarımızın artık her şeyiyle tamam diyebilecek bir duruma gelmiş değiliz" dedi.

''YAKILAN ATEŞTEN DOLAYI BU HALE GELDİK''

Rüzgarın sürekli yön değiştirdiğini ve yangının kesin olmamakla birlikte 150 hektarlık alanda etkili olduğunu vurgulayan İsmail Üzmez, kesin rakamın yangın söndürüldükten sonra yapılacak çalışmayla belirleneceğini aktardı.

Vatandaşları rüzgarlı günlerde sera ve bahçe temizliği yapmamaları, anız yakmamaları konusunda uyaran İsmail Üzmez, "Sigara ve piknik ateşleri maalesef ormanlarımızı, malımızı, canımızı yok ediyor. Burada herkesin dikkatli olması lazım. Belki kasıtlı bir niyet yok ama, basit bir ihmalde o güzel ormanlarımızın ne hale getirdiğini görüyorsunuz. Bu ihmaller bile yazık ediyor ormanlarımıza, seralarımıza. Herkesin çok dikkatli olması lazım. Evet yakılan bir ateşten dolayı, bir ihmalden dolayı bu hale geldik ama ümit ediyorum bundan sonra bu tür ihmallerin olmaması beklentimiz" diye konuştu.

''HALKIN BİZİ DESTEKLEMESİ LAZIM''

Türkiye’deki bütün yangın gücünün Kumluca’da olduğunu ve yangına müdahale ettiğini vurgulayan İsmail Üzmez, şöyle dedi:
"Türkiye’nin yangın bakımından gücü Avrupa ülkelerinden daha yüksek olmasına rağmen mücadelede istenilen neticeyi almakta bazen zorlanıyoruz. Şiddetli hava, yanıcı materyal, yaygın bir coğrafyada bunlar bize sıkıntı getiriyor. Orman Genel Müdürlüğü olarak bu yangınların üstesinden geleceğiz. Ama halkın da bizi mutlaka desteklemesi lazım. Zamansız ateş yakılması, ne suretle olursa olsun çok pahalıya mal oluyor. Yolu kapattık. Alevin yolun karşısına atlama durumu vardı. Yol trafik seyri açısından risk teşkil ediyor. Kimsenin canını sıkıntıya atmak istemiyoruz. Yangının yolun karşısına geçmemesi için iş makineleri, dozerler çalışıyor. Bunlar kazaya neden olabilir. Çünkü yangının ne yapacağını kimse kestiremez. Bazen biz bile hortumu bırakıp kaçmak durumunda kalabiliriz. Bir de bu trafiğin oradan geçmesi halinde can ve mal güvenliği açısından sıkıntı olabilir diye yolu kapattık."

VALİ TWITTER’DAN AÇIKLADI

Yangın alanında incelemelerde bulunan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, sosyal medya hesabından şunları yazdı:
"Yangına 3 uçak, 9 helikopter, 50 yangın sördürme aracı ve 400 personelle müdahale ediliyor. Antalya Büyükşehir itfaiye teşkilatı, yangının yerleşim alanlarına sıçramaması için mücadele veriyor. Vatandaşlarımızın zararı yangın söndürüldükten sonra hızlıca tespit edilip giderilecektir."

İKİ İTFAİYE ERİ SON ANDA KURTARILDI

Rüzgarın etkisiyle bugün yön değiştiren yangın Sarıkavak, Üzümlü ve Toppaş mahallelerine sıçradı. Sarıkavak ve Toppaş mahallelerindeki vatandaşlar tahliye ediliyor. Yangında onlarca hayvanın telef olduğu ve evlerin yandığı belirtildi. Öte yandan, Toppaş Mahallesi’ndeki yangına müdahale eden 2 itfaiye eri mahsur kaldı. Alevlerin içinde kalan itfaiye erleri son anda kurtarıldı. Üzümlü Mahallesi’nde alevlerin arasında kalan yaklaşık 8 kişiyi ise ekipler kurtarmaya çalışıyor.

hürriyet