MedyaFaresi MedyaFaresi

Annenin isyanı: Tacize sessiz kalmayın

Antalya'da 10 yaşındaki çocuğu taciz ettiği iddiasıyla yargılanan sanık kapıcı tutuklanmayınca çocuğun annesi Funda Y. kararın ardından isyan ett

Eklenme: 31 Ocak 2018 09:54 - Güncelleme: 31 Ocak 2018 09:59

Antalya’da geçen mayıs ayında ortaya çıkan cinsel istismar olayı ve ardından başlayan dava sürecinin sonuçlanması beklenirken mahkeme heyeti önceki gün zanlı A.Ö.’yü delil toplama gerekçesiyle serbest bıraktı ve davayı nisan ayına erteledi.

Anne Funda Y. karara isyan etti ve “Toplum artık susmamalı. Sustukça bu türlü olayları ve sapıkları meşrulaştırıyoruz” dedi.

Anne Funda Y., geçen sene mayıs ayında kızının mutsuz olduğunu gözlemledi, çocuğunun daha önce birlikte ders çalıştığı sitenin apartman görevlisi A.Ö.’nün kızının yanına da gitmediğini fark etti.

Funda Y. kızına, A.Ö.’nün kızının yanına neden gitmediğini sorunca, “Bir daha o eve gitmem” cevabını aldı, bunun nedenini sorguladı. Kızı, A.Ö’nün cinsel saldırısına maruz kaldığını anlattı.

Kızını taciz eden adam serbest kalınca anne fenalaştı

 İstismar, adli tıp kurumu raporunda, çocuğun fiili livataya maruz kaldığı tespit edilerek ispatlandı. A.Ö. hakkında, ‘çocuğun zincirleme nitelikli cinsel istismarı’, ‘cinsel amaçlı çocuğu zorla hürriyetten yoksun kılma’, ‘tehdit ve kasten yaralama’ suçlarından 90 yıl hapis istemiyle Antalya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Davanın 4’üncü duruşmasında A.Ö., serbest bırakıldı basının konuyu gündeme taşıması ve kamuoyundan gelen tepkiler üzerine Antalya Başsavcılığı karara itiraz etti. Davanın 5’inci duruşması ise önceki gün yapıldı.

Tutuksuz sanık A.Ö., duruşmaya can güvenliğini gerekçe göstererek katılmadı. Mahkeme heyeti, sanık avukatının davaya gizlilik kararı getirme talebini reddetti. Heyet, sanığın tutuklu yargılanma talebini de reddederek, davayı nisan ayına erteledi.

Anne Funda Y., karar sonrasında yaşadığı üzüntüyü Aydınlık’la paylaştı. Funda Y., “Kızıma defalarca cinsel istismarda bulunan A.Ö.’nün serbest bırakılma kararını duyduktan sonra yıkıldım” dedi. Funda Y., şöyle konuştu: “Kızımla birlikte bir senedir ne gecemiz ne gündüzümüz kaldı. 45 yaşındaki A.Ö., küçücük yavruma defalarca cinsel istismarda bulundu ve kızımın geleceğini mahvetti.

Olaydan sonra oturduğumuz mahalleden taşındık. Kızım psikolojik destek alıyor ve o olaydan sonra dışarıda kapıcıya benzeyen birini gördüğünde çığlık çığlığa bağırıyor. Biz bunları yaşayarak her gün acı çekerken ve adaletin yerini bulmasını beklerken yıkıldık. Mahkeme heyeti pedofili suçlusu bir adamı korudu ve tutuklu yargılanma talebini reddetti.

Kızımın istismara uğradığı adli tıp raporuyla kanıtlandı, pedagoglar cinsel istismarın yaşandığını tespit etti. Her şey gün gibi ortadayken bu adam serbest bırakıldı ve hayatını yaşıyor. İçim yanıyor, dayanılacak bir şey değil. Biz bu kadar acı çekerken A.Ö., mahkemeye bile gelmedi. Kanunlara göre kolundan tutulup zorla getirilmesi gerekiyordu. Ben şimdi hangi adalete inanayım?”

YARGI PEDOFİLİ HAKKINDA BİLGİLENMELİ

Son nefesine kadar kızı için mücadele edeceğini söyleyen Funda Y., sözlerine şöyle devam etti: “Bu, toplumsal bir acı, sadece benim acım değil. Bunun için çocuk mahkemelerinin kurulması gerekiyor.

Pedofili hakkında gerçekten bilgi sahibi olan yargı mensuplarının bunu yargılaması gerekiyor. Çünkü bu insanlar ellerini kollarını sallayarak, tutuksuz yargılanmak suretiyle serbest bırakılıyor. Ben kanımın son damlasına kadar kızıma bu kötülüğü yapanın hak ettiği cezayı alması için savaşacağım.

Önceki gün A.Ö.’yü serbest bırakan savcı hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Başbakanlığına, Cumhurbaşkanlığına çıkacağım. Bu adam cezasını alana kadar mücadeleye devam edeceğim. Bizim gibi başka insanların da hayatları kararmasın. Toplum, mahkemeler ve adalet suçluyu korumasın mağdurdan yana olsun. Artık yeter çocuklarımıza bu kötülükler yapılmasın.”

BELGELERİN BASINLA PAYLAŞIMI YASAKLANDI

Anne Funda Y., mahkemenin olayın seyrini değiştirmeye çalıştığını iddia etti ve şunları söyledi: “Olayın üzerinden neredeyse bir sene geçti. Şimdiye kadar bu caninin çoktan tutuklanıp cezaevine gönderilmesi gerekiyordu ama nedense korunuyor.

Mahkeme resmi belgeleri basınla paylaşmamıza yasak koydu. Kesinlikle paylaşılmayacak uyarısı yaptı. Dava sürekli erteleniyor, o adama değil bize yasaklar konuluyor, olayın seyri değiştirilmeye çalışılıyor ama ben buna izin vermeyeceğim.”

(Aydınlık)