MedyaFaresi MedyaFaresi

Ankara'da Özgürlük, Barış, Adalet mitingi

Ankara'da bazı sendika ve sivil toplum kuruluşlarınca, "Özgürlük, Barış, Demokrasi, Adalet ve Emek Mitingi" düzenlendi.

Eklenme: 11 Ocak 2014 17:10 - Güncelleme: 14 Aralık 2015 03:34

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin çağrısıyla düzenlenen mitinge katılanlar, sabah saatlerinden itibaren Hipodrom'da toplandı. 

Hükümet politikalarını eleştiren pankartlar taşıyan grup, sloganlar eşliğinde Sıhhiye Meydanı'na yürüdü. Aralarında şehir dışından gelenlerin de bulunduğu katılımcılar, Ankara adliyesi önünde polis tarafından oluşturulan güvenlik noktasında üstleri arandıktan sonra alana alındı.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, yaptığı konuşmada, "ülkede fiili sıkıyönetim uyguladığını" iddia ederek, "Çürüyen kurumlar bir bir dökülüyor. Anayasa ve yasalar rafa kaldırılıyor. Bütün devlet kurumları tek kişinin iki dudağı arasından çıkan talimata göre harekete geçiyor. Alternatif basına ve sosyal medyaya tam bir karartma getirecek yeni sansür yasaları hazırlanıyor" dedi. 

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise taşeron çalıştırmayı genişletecek bir yasa tasarısı hazırlandığını öne sürerek, "Dün nasıl kıdem tazminatlarını yedirmediysek, memleketi de yedirmeyeceğiz" diye konuştu.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da hükümetin 12 Eylül döneminde darbecilerin çıkardığı bir yasa maddesine dayanarak odaların denetimini bakanlıklara verdiğini ifade etti. Soğancı, "Bizde onlara bu ülkeyi yağmalatmamak için bilimin yol göstericiliğinde hazırlanmış raporlar var. Bizde bulacakları tek şey bu ülkenin gerçekleri olur" dedi.

Türk Tabipler Birliği (TTB)  Başkanı Özdemir Aktan, geçen yılın savaş çağrılarıyla geçtiğini savunarak, bu ülkenin savaş istemediğini belirtti.  

Özgürlük, Barış, Demokrasi, Adalet ve Emek Mitingi'ne bazı CHP genel başkan yardımcılarıyla milletvekilleri de katıldı.  

Mitinge katılanlar arasında zaman zaman gerginlik de yaşandı. 

Konuşmaların ardından bir süre halay çeken katılımcılar daha sonra dağıldı.

AA