MedyaFaresi MedyaFaresi

Ankara'da kızlı erkekli eyleme polis müdahalesi!

Ankara, Kadıköy, Mersin'de toplanan göstericiler Başbakan Erdoğan'ın öğrenci evlerine ilişkin sözlerini protesto etti.

Eklenme: 09 Kasım 2013 21:58 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 17:02

Eylem sonrasında toplanarak yol kapatan eylemcilere polis müdahale etti.

Ankara’da Fikir Kulüpleri Federasyonu öncülüğünde bir araya gelen grup Esat Caddesinde toplanarak ‘Haddini bil Tayyip’, ‘Angaralı liseli meclisleri hemi de, kızlıerkekli’ pankartları açtı. Grup üyeleri daha sonra sloganlar atarak, Tunalı Caddesi üzerinden Kuğulu Park istikametine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş nedeniyle Tunalı Hilmi Caddesi’nde yoğun trafik oluştu. Caddeye inerek yürümek isteyen grup üyeleri, trafiği yönlendirmeye çalıştı. Yürüyüş nedeniyle Tunalı Caddesinde trafik durma noktasına geldi. Bazı sürücüler ise duruma korna çalarak tepki gösterdi. Yürüyüşün ardından Kuğulu Parkta toplanan grup burada yaptıkları açıklamalarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öğrenci evi açıklamalarına tepki gösterdi. Yapılan açıklamalar sonrası eylem düzenlenen konser ile sona erdi.

YOLA BARİKAT KURUP ATEŞE VERDİLER

Yapılan ‘kızlı-erkekli yürüyoruz’ eyleminin ardından dağılan gruptan ayrılan yüzleri maskeli yaklaşık 20 kişilik bir grup, Kenedy Caddesine indi. Burada çöp konteynırlarından yola barikat kurarak ateşe veren gruba polis TOMA ve biber gazı ile müdahale etti. Grup müdahalenin ardından ara sokaklara dağıldı

Mersin’de Fikir Kulüpleri Federasyonu’na üye bir grup genç, "Kızlı-erkekli yürüyoruz" sloganıyla yürüyüş düzenledi.

Fikir Kulüpleri Federasyonu’nun İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Ordu ve Mersin’de bugün gerçekleştirdiği yürüyüşün Mersin ayağı saat 13.30’da yapıldı.

Bir grup genç, yürüyüşe katılmak üzere Atatürk Caddesi’ndeki Mersin Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı. Bazı sendikaların şube başkanlarının da destek verdiği grup, ellerinde dövizlerle İstiklal Caddesi üzerindeki Özgür Çocuk Parkı’na kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca slogan atan eylemciler, kız ve erkek öğrencilerin aynı evde kalmalarına yönelik siyasi tartışmaları protesto etti.

Grup adına açıklama yapan Hasan Fırat Karasu, gençliğin abluka altına alınmak istendiğini öne sürerek, "Bu gençlik eğitim, bilimsellik, sağlıklı barınma, ücretsiz ulaşım istiyor. Bu gençlik nitelikli bir hayat, üretken bir yaşam, özgürlük istiyor. Haziran direnişinde gençliğin apolitik olmadığını, üretebildiğini gösterdik. Bu tutumlar gençliği yolundan döndürmeyecektir" dedi.

Açıklamanın ardından bir süre daha slogan atan grup, olaysız şekilde dağıldı.