MedyaFaresi MedyaFaresi

Ankara şokta!!! 19 Milyar Dolarlık Telsim davası ne zaman başlıyor?

Telsim'in satışından dolayı ICSID'e açılmış olan 19 milyar dolarlık tahkim davasında Hakem Heyeti ara karar verdi.

Eklenme: 14 Ocak 2009 13:17 - Güncelleme: 31 Mart 2016 16:52

 Hakem Heyeti duruşma tarihini 5 Ekim 2009 olarak belirledi. Duruşma 5 Ekim'de başlayıp, 9 Ekim'e kadar sürecek. Duruşmanın sonrasında Hakem Heyeti dava hakkında karar verecek. Duruşma Dünya Bankası'nın Paris'teki binasında yapılacak.

ANKARA(ANKA)-Telsim'in satışından dolayı ICSID'e açılmış olan 19 milyar dolarlık tahkim davasında Hakem Heyeti ara karar verdi.
ANKA'nın edindiği bilgiye göre, Hakem Heyeti duruşma tarihini 5 Ekim 2009 olarak belirledi. Duruşma 5 Ekim'de başlayıp, 9 Ekim'e kadar sürecek. Duruşmanın sonrasında Hakem Heyeti dava hakkında karar verecek. Duruşma Dünya Bankası'nın Paris'teki binasında yapılacak.
Bu davada TMSF'nin yetkilerini belirleyen, Türkiye Anayasasına aykırılığı ve uluslar arası hukuka aykırılığı tartışılan 5020 sayılı Kanun uluslar arası bir mahkeme tarafından ilk defa mercek altına alınacak. Bunun dışında davada yabancı avukatların ve davacı temsilcilerinin telefonlarının dinlenilmesi ve elektronik postalarının takip edilmesi, ihale sürecine yapılan müdahaleler ele alınacak. Bu sürecin sonunda Türkiye'nin yeni bir dinleme skandalı ile çalkalanabileceği ve uluslar arası tahkim alanında tekrar yeni bir sıkıntının yaşanabileceğine dikkat çekiliyor.
Bu davanın sonucunda, TMSF ya Telsim'i iade edecek ya da 20 milyar doları'ı aşabilecek bir tazminatı ödemek zorunda kalacak.
Bu arada, Rusya'ya karşı açılan 25 milyar dolarlık Enerji Şartı Anlaşması tahkimi davasında YUKOS'u temsil eden Avukat Prof. Emmanuel Gaillard'ın Hakem Heyeti'nin başkanı oldu.
Öte yandan, davadaki bu son gelişmelerden sonra, davacıların TMSF ile bir anlaşmaya son derece soğuk baktıkları ve "Telsim'in değerini biz TMSF'den tahsil etmeye kararlıyız" dedikleri öğrenildi. (ANKA)

Etiketler : telsim