MedyaFaresi MedyaFaresi

Ankara Katliamı'nın IŞİD’li sanığı polis takibindeyken tedavi olmuş

10 Ekim Ankara Katliamı’nın firari sanığının polis takibindeyken Kırşehir’deki hastanede tedavi olduğu ortaya çıktı. IŞİD’in Türkiye sorumlusu iddia edilen İlhami Balı ise hastanelerde yaralı IŞİD’lileri ziyaret etmiş.

Eklenme: 24 Kasım 2017 13:31 - Güncelleme: 24 Kasım 2017 13:34

10 Ekim Ankara Katliamı’nı organize etmekle suçlanan IŞİD yöneticisi Edremit Türe’nin polis takibindeyken Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi olduğu ortaya çıktı. IŞİD’in Türkiye sorumlusu olduğu söylenen İlhami Balı ise polis takibindeyken özel hastanelerde yaralı IŞİD’lileri ziyaret etmiş, örgütsel faaliyet yürütmüş.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre; IŞİD’in Türkiye sorumlusu olduğu belirtilen Ebubekir kod adlı İlhami Balı, 2014’te Suriye’den Gaziantep’e getirilen yaralı IŞİD’lileri hastanelerde ziyaret etmiş, yaralıları Mersin’e sevk etmiş. Üstelik bu durum, polis tarafından bizzat kayıt altına alınmasına karşın Balı yakalanmamış.

IŞİD, Bakanlar Kurulu tarafından 2013’te "terör örgütü" ilan edilmişti. İlhami Balı da İçişleri Bakanlığı tarafından kırmızı bültenle aranıyor.

POLİS TAKİBİNDE HASTANE HASTANE GEZDİ

Balı’nın Gaziantep’te yürütülen soruşturma dosyaları Ankara’daki Gar katliamı davasına girdi. Bu dosya içinde Gaziantep Emniyeti’nin Balı hakkında düzenlediği fezleke de çıktı. Fezlekeye göre Gaziantep polisi, Balı’yı 4 Haziran-4 Kasım 2014 tarihleri arasında dinledi, fiziki takibe aldı. Bunun sonucunda Balı’nın 997 adet tapesi oluşturuldu, 19 adet takip yapıldı. Bu takipler içinde en dikkat çekeni İlhami Balı’nın Suriye’deki çatışmalarda yaralanarak Antep’e getirilen IŞİD’lileri hastanede ziyareti oldu.

Buna göre polis, Balı’yı 2014’te adım adım izlemiş. Teknik takip dosyasına göre İlhami Balı, 19 Temmuz 2014 tarihinde Gaziantep’te bulunan özel Sevgi Hastanesi’nde bulunan yaralı IŞİD’lilerin Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan Ömer Sayar Hastanesi’ne sevkini organize etti. Balı’yı teknik takipli izleyen polis, Sevgi Hastanesi önünde teknik araçlarla olayı izlemeye de aldı. İlk kez ortaya çıkan fotoğraflara göre İlhami Balı, hastane içinde bir süre dolaştı, yaralı IŞİD’lilerle konuştu.

İlhami Balı, 12 Ağustos 2014’te ise Özel Primer Hospital Hastanesi’ne gitti. IŞİD üyesi Kamil Rüştü Yumuşak’la birlikte hastane acil servisine giden Balı, önce yaralı IŞİD’lilerle, ardından ise hastane yetkilileriyle görüştü.

Hastanede suç üstü yapılmayan İlhami Balı ve adamlarının yakalanması için 20 Eylül 2014 tarihinde operasyon kararı alındı. Fezlekeye göre Balı ve Büyükçelebi evlerinde bulunamadı, sadece Rüştü Yumuşak ele geçirildi. Balı, daha sonra Suriye’ye geçerek sınır emiri oldu ve IŞİD’lilerin Suriye’ye girişlerini organize etti.

Türkiye’deki IŞİD saldırıları da Balı’nın firarından sonra meydana geldi. Yakalanamayan Balı, Suriye’de bir çok kanlı eylemi organize etti. 2015’ten bu yana 10 canlı bomba, 1 bombalı saldırı, 3 silahlı saldırı sonucunda 10’u polis ve 1’i asker olmak üzere toplam 304 kişi hayatını kaybetti. 62’si polis ve 7’si asker olmak üzere toplam bin 338 kişi yaralandı.

Kaynak: SoL