MedyaFaresi MedyaFaresi

Ankara-İstanbul arası 90 dakika olacak

Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan Ankara-İstanbul arasındaki yeni bir yüksek hızlı tren hattı yapılacağını bu sayede seferin 90 dakikaya ineceğini söyledi.

Eklenme: 10 Ocak 2015 18:46 - Güncelleme: 17 Şubat 2016 23:18


Ulaştırma Bakanı Lüfü Elvan CNN Türk televizyonuna konuk oldu. Elvan Ankara - İstanbularasında hizmet veren Yüksek Hızlı Tren'i yeni bir hatla daha da hızlandıracaklarını açıkladı.
 
90 DAKİKAYA İNECEK
 
Ankara - İstanbul arası sefer yapan hızlı tren Eskişehir üzerinden Pendik'e ulaşıyor. Bu mesafeyide şu anda 3.5 saat ile 3 saat 45 dakika arasında kat edilebiliyor. Bakan Elvan yapılacak yeni hatla zamanın yarıdan da fazla bir oranda kısalacağını açıkladı.
 
YENİ HATTIN GÜZERGAHI
 
Hat doğrudan İstanbul'dan Ankara'ya uzanacak. Bakan yeni hatın Sincan Köseköy arasından geçeceğini söyledi. Köseköy'de inşaa edilecek Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bağlantılı olacağını fizibilite çalışmalarının da tamamlandığını belirtti. Projenin yap işlet devret modeli ile inşaa edilebilmesi için özel firmalarlada projeyi paylaştıklarını anlattı.
 
HIZI DAHA YÜKSEK OLACAK
 
Lütfi Elvan yeni hattaki yüksek hızlı trenin 350 kilometre sürat yapacağını, Ankara - İstanbul arasını 1 saat 15 dakika ile 1 buçuk saat arasında kat edeceğini belirti.
 
ANKARA İSTANBUL ARASI UÇAK OLMAYACAK
 
Lütfi Elvan proje hayata geçtiğinide Ankara - İstanbul arasında artık uçak seferlerine gerek kalmayacağını belirtti. Elvan uçak için indi bindisiyle ortalama 2,5 saat zaman kaybedildiğini yeni hatla bundan tasarruf edileceğinin altını çizdi.
 
OTOBÜSLERDE BİTECEK
 
Lütfi Elven proje hayata geçtiğinde Ankara - İstanbul arasında seyahat edeceklerin otobüs yada kendi araçlarını tercih etmeyeceğini söyledi.