MedyaFaresi MedyaFaresi

Anish Kapoor'un vajina heykeli saldırıya uğradı

Anish Kapoor’un 17. yüzyıldan kalma Versailles Sarayı’nın bahçesine yerleştirdiği, ‘Kirli köşe’ adlı dev vajina heykeli ülkede tartışma yaratmıştı. 

Eklenme: 19 Haziran 2015 17:32 - Güncelleme: 04 Nisan 2016 01:48

Heykelin vandalizm kurbanı olduğu çarşamba günü ortaya çıktı. Heykel temizlenmeye başlandı, Le Figero’ya konuşan Kapoor ise olayı ‘bir trajedi’ olarak yorumladı. Kapoor’a göre vandallar kendilerine, her tür yaratıcı eylemin kutsal geçmişe yönelik bir tehlike olduğu söylenen küçük bir insan topluluğunu temsil etmekte. 
Kapoor ayrıca heykelden bahsederken hiç ‘kraliçe’ sözcüğünü kullanmadığını ve sözlerinin yanlış aktarıldığını söyledi. Kapoor heykelin vajina ya da başka pek çok şey olarak yorumlanabileceğin söylemiş ancak basında heykelden ‘Kraliçe’nin Vajinası’ ifadesiyle bahsedilmişti.

MARIE ANTOINETTE'TEN ESİNLENDİĞİ ÖNE SÜRÜLMÜŞTÜ
Turner Prize ödüllü Kapoor paslanmış metalden yapılmış ve kayalarla çevrelenmiş 60 metrelik dev heykelin provokatif olduğunu kabul etmiş ve Versailles Sarayı yöneticilerine cesur davranıp eserini sergilemeyi kabul ettikleri için saygı duyduğunu belirtmişti. Uzmanlar, heykelin kıtlık sırasında fakir Fransız halkına “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” dediği iddia edilen ve uzun süre Versailles Sarayı’nda ikamet eden Kral 16’ncı Louis’in eşi Marie Antoinette’den esinlenerek yaratıldığını düşündüklerini söylemişti. Büyük tartışma yaratan heykel başta Versailles Belediye Başkanı François de Mazieres olmak üzere bazı kesimlerin tepkisini çekmiş, Fransızlar da heykelle ilgili tepkilerini sosyal medyada dile getirmişti.