MedyaFaresi MedyaFaresi

Andromeda'nın olağanüstü görüntüsü yakalandı!

Gökbilimciler, gökyüzünü gözlemleyen teleskoplara kazandırdıkları yeni teknolojik donanımlar sayesinde Uzay’da büyüleyici görüntüler yakalıyor.

Eklenme: 02 Ağustos 2013 18:30 - Güncelleme: 13 Mart 2016 15:42

ABD’nin Hawaii adasında bulunan Subaru teleskobu, Andromeda Galaksisi’nin bugüne dek elde edilen en geniş görüntüsünü elde etti.

Mauna Kea yanardağının tepesinde bulunan Japonya’nın Subaru teleskobu, yeni bir donanım sayesinde Andromeda Galaksisi’nin tamanını gösteren olağanüstü bir kare yakalamayı başardı.

Güneş Sistemi’nin yer aldığı Samanyolu dGalaksisi’nin komşusu olan Andromeda’nın görüntüsü, Subaru’ya eklenen Hyper-Suprime Cam (HSC) donanımı sayesinde yakalandı. HSC, geniş görüş alanında kozmik alanın çok daha net fotoğraflarının çekilmesini sağlıyor. Donanım, Subaru’nın 1.5 derecelik görüş alanı boyunca yüksek çözünürlüklü fotoğrafların kalitesini artırıyor.

Japonya’daki Physics and Mathematics of the Universe enstitüsünde (IPMU) HSC ekibinin başında yer alan Masahiro Takada, “Elde ettiğimiz ilk fotoğraf gerçekten büyüleyici... Şimdi, genişleyen evrenin sırrını çözmek için uzun süredir beklenen, en geniş çaplı galaksi gözlemlerine başlayabiliriz” dedi.

KARANLIK MADDE DE ARAŞTIRILACAK
Samanyolu’ndan 2,5 milyar ışık yılı uzaklıkta yer alan Andromeda, M31 adıyla da biliniyor.

Dünya’ya en yakın spiral galaksi olan ve Samanyolu’na benzerlik gösteren Andromeda, geceleri çıplak gözle silik bir benek olarak beliriyor.

Andromeda, ilk olarak M.S 964 yılında Persli gökbilimci Abdurrahman es-Sufi tarafından tespit edildi.

NTVMSNBC