MedyaFaresi MedyaFaresi

Andımız okullarda yasak, cepte özgür!

Happy Digital’in iPhone ve iPad için geliştirdiği ANDIMIZ uygulaması mobil kullanıcılar tarafından büyük ilgi görüyor.

Eklenme: 24 Ekim 2013 12:28 - Güncelleme: 29 Mart 2016 06:16

1933 yılından beri ilk ve orta dereceli okullarda her sabah minik öğrenciler tarafından ’vatan ve millet sevgisini ve vatana olan bağlılık bilincinin aşılanması’ amacıyla okutulan Öğrenci Andı’nın, bilinen diğer adıyla "Andımız"ın geçtiğimiz hafta yayınlanan bir yönetmelikle zorunluluk olmaktan çıkarılması kamuoyunun farklı kesimlerinden tepkilerle karşılandı.

Sosyal medyada geçtiğimiz son iki haftanın en sıcak konularından biri haline gelen ANDIMIZ; akabinde tepkinin bir uzantısı olarak kendine iTUNES Store’da yer buldu. 

 Uygulama Öğrenci Andı’nı tıpkı yakın zamana kadar okullarda olduğu gibi tekrar ederek öğrenmeye olanak veriyor.

Bu hafta başında Store’da yerini alan uygulamaya ulaşmak çok kolay. Store’da “ANDIMIZ” olarak arayabilir ya da bu linke tıklayarak uygulamayı telefonlarınıza ve tabletlerinize indirebilirsiniz.

Önümüzdeki günlerde; Android tabanlı uygulamayı da devreye alacak olan HAPPY DIGITAL; yeni nesillere ve ailelere ANDIMIZIN unutulmaması ve gözardı edilmemesi gereken bir değer olduğunu işaret etmekten de çekinmiyor.

ANDIMIZIN KISA TARİHÇESİ:

Öğrenci andı ya da Andımız, Türkiye ve KKTC’deki ilköğretim okullarında her sabah öğrenciler derse girmeden okutulan bir doğruluk ve aidiyet yeminidir.

Dönemin Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip tarafından hazırlanmış ve 1933 yılında uygulamaya konulmuştur. Daha sonra 1972 ve 1997 yılında çeşitli değişikliklere uğrayarak bugünkü halini almıştır.

İŞTE ZORUNLULUK OLMAKTAN ÇIKARTILAN ANDIMIZIN SÖZLERİ

 "Türküm, doğruyum, çalışkanım.
İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu milletimi özümden çok sevmektir.
 
Ülküm; yükselmek ileri gitmektir.
Ey Büyük Atatürk!
 
Açtığın yolda gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
Ne mutlu Türküm diyene!"